clinic design

بازسازی مطب

 

بازسازی مطب های پزشکی و مطب دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است زیرا افرادی با روحیات و سنین متفاوت به این محیط ها مراجعه می کنند. این مراجعان در زمان بیماری و ناخوشی از کمک پزشکان استفاده می کنند بنابراین طراحی محیط کلینیک باید برای آنها آرامش بخش بوده و حس خوبی را به آنها القا کند. وجهه پزشک هایی که مطب یا کلینیک خود را بازسازی می کنند در چشم بیماران، به صورت افرادی است که دارای دقت و حساسیت بالا هستند. این مساله سبب اعتبار بخشیدن به پزشکان می شود.

زیبایی مطب تاثیر مستقیمی روی رضایتمندی مراجعان دارد. به عنوان مثال مطب پزشکان، مطب دندان پزشکان، مطب پزشکان متخصص زنان و زایمان، کلینیک‌های پوست، مو و زیبایی، فضاهای درمانی و… جزو فضاهایی هستند که زیبایی، نظافت و تمیز بودنشان در اعتماد و جذب بیشتر بیماران بسیار موثر است.

قبل از اقدام به بازسازی باید به این سوالات توجه کرد: بازسازی مطب‌ها و کلینیک‌ها به چه هدفی صورت می گیرد؟ نوسازی مطب‌ چه اهمیتی دارد؟ نکات مهم موقع تعمیر و نوسازی مطب چیست؟ نوسازی و بازسازی مطب بر جذب بیماران و مقدار درآمد پزشکان چه اثری دارد؟

 

هدف از بازسازی مطب

اولین موردی که در هنگام بازسازی مطب به ذهن می آید، تعیین هدف بازسازی است. شما باید مشخص کنید از طریق بازسازی قرار است به چه اهدافی برسید. عواملی چون رفع فرسودگی و مشکلات کنونی ساختمان، زیباتر کردن محیط مطب و کلینیک، افزایش مراجعان و کسب رضایت بیشتر آنان، ایجاد فضای باکیفیت و کاربردی تر( مثلا با تجمیع دو واحد کنار هم و تبدیل به فضایی بزرگتر) و… پزشکان را ترغیب به بازسازی و تغییر دکوراسیون مطب شان می‌کند.

 

clinic-interior

تغییر دکوراسیون مطب با هدف تسهیل روابط فضایی در نقشه مجموعه و ایده فرم های طاقی شکل

 

سبک های متفاوت دکوراسیون داخلی فضاهای درمانی

مطب ها و کلینیک ها و سایر فضاهای درمانی می توانند مثل بقیه کاربری ها در دکوراسیون داخلی پیرو سبک های متفاوت باشند. لازم به ذکر است که خلوت بودن و سادگی فضاها باعث تسهیل دسترسی کارکنان و راحت تر بودن مراجعان می باشد. بنابراین سبک های دکوراسیونی لوکس و مجلل مثل دکوراسیون کلاسیک برای طراحی داخلی مطب توصیه نمی گردد. دکوراسیون داخلی مدرن و مینیمال می توانند جایگزین خوبی برای سبک کلاسیک باشند.

 

سبک مدرن

دکوراسیون مدرن به عنوان یکی از سبک های پرطرفدار به علت شاخصه های خاص خود سبکی مناسب برای بازسازی مطب ها و مراکز درمانی می باشد.

از جمله خصوصیات دکوراسیون مدرن می توان به سادگی و خطوط صاف و مستقیم اشاره کرد. به کار بردن آیتم های کاربردی به عنوان مبلمان و اکسسوری در کنار پالت رنگ روشن و خنثی در دیوارپوش و سقف مطب و فرم های بی آلایش و ساده از خصوصیات بارز این سبک دکوراسیون می باشد.

به علاوه با استفاده از این سبک دیگر نباید نگران از مد افتادن یا قدیمی شدن سبک طراحی داخلی مطب تان باشید.

 

سبک مینیمال

سبک دیگری که نزدیک به سبک مدرن می باشد و می تواند جز گزینه های خوب برای معماری داخلی مطب تان باشد، سبک مینیمال است به خصوص اگر متراژ مطب یا کلینیک شما کم است. اساس طراحی این سبک دکوراسیون بر این پایه است که باید طراحی عاری از هر گونه تزیینات زائد و غیر ضروری باشد. اگر قصد تغییر سبک دکوراسیون داخلی مطب و کلینیک خود را دارید می توانید از کارشناسان ما در شرکت بازسازی معماران جهت مشاوره تخصصی رایگان دریافت کنید. گروه معماران جهت با سابقه طراحی و بازسازی مطب و کلینیک های دندانپزشکی، آماده همکاری با پزشکان متخصص در جهت بازسازی فضاهای درمانی خود می باشد.

 

بازسازی مطب-minimal clinic

طراحی مطب به سبک مینیمال

اهمیت بازسازی مطب

از جمله متقاضیان بازسازی کلینیک می توان به متقاضیان بازسازی و تغییر دکوراسیون مطب زنان، دکوراسیون کلینیک لیزر، دکوراسیون کلینیک پوست، مو و زیبایی، دکوراسیون مطب اطفال و دکوراسیون مطب دندانپزشکی اشاره کرد.

بازسازی مطب فقط به نمای خارجی و جداره های داخلی ساختمان محدود نمی شود. مواردی چون نورپردازی اصولی در محیط، اصلاح چیدمان مطب، تهیه مبلمان مناسب ، هوشمند کردن مطب، طراحی سالن انتظار جذاب برای مراجعان و…نیز انجام می شود. توصیه می شود حتما کار را به تیم مجرب و با سابقه واگذار کنید. بهتر است شما پروژه خود را به شرکتی که تجربه مرتبط در این حیطه دارد بسپارید چرا که بازسازی فضاهای پزشکی و درمانی با بازسازی مراکز تجاری، اداری و مسکونی متفاوت است.

بهتر است برای ایجاد محیط مدرن، کارآمد و متناسب از به روزترین طرح ها برای بازسازی استفاده کرد. به طور خلاصه آیتم های مهم در بازسازی مطب پزشکان شامل چندین مرحله می باشد:

حذف و اضافه اجزای داخلی مثل دیوار

استفاده از طرح های ساده به جای طرح های شلوغ

تغییر پوشش دیوارها

بازسازی کف فضاها

اجرای تاسیسات مورد نیاز ( آب و فاضلاب و … )

اجرای مصنوعات چوبی ( کمد، یونیت ، کابینت ، کانتر و … )

اصلاح سقف و نصب سقف کاذب

خرید مبلمان  و المان های دکوراتیو

نورپردازی

و غیره

 

 

بازسازی مطب- modern clinic

بازسازی مطب با استفاده از نورپردازی خطی و مخفی

 

هنگام بازسازی مطب باید به چه عواملی باید دقت کرد

باید توجه داشته باشید که عدم رعایت یکسری نکات هنگام  بازسازی مطلب، علاوه بر از بین بردن زیبایی محیط، احتمال دارد بهبود سلامت بیماران نیز تأثیرگذار باشد. تغییرات اعمال شده در بازسازی باید در راستای افزایش این مهم باشد. به عنوان مثال در جانمایی یونیت دندانپزشکی می بایست سر بیمار پشت به در باشد در این صورت بیمار طی مراحل درمان استرسی تجربه نمی کند. برای تسریع گذر زمان و دریافت حس مثبت حضور بیمار در مطب بهتر است فضای انتظار را با راهکارهایی آرامش بخش در عین حال غیر کسالت بار طراحی کرد یا کاری که توسط تیم طراحی جهت در پروژه بازسازی مطب دکتر خدیوفرد انجام شد؛ نصب نمایشگر در سقف ساختمان که باعث تجربه ادراکی متفاوتی از فضا توسط بیمار شد. البته نصب نمایشگر به صورت افقی و روی سقف کاذب دردسرها و ملاحظات خاص خود را داشت که با دقت عوامل اجرایی همه چیز خوب پیش رفت. می توانید از پوشش گیاهی برای ایجاد حس خوب در مطب استفاده کرد اما به لحاظ بهداشتی در اتاق معالجه گذاشتن گلدان توصیه نمی شود.

برخی از عواملی که هنگام بازسازی مطب دکتر و کلینیک باید به آنها توجه کرد:

در نظر گرفتن بودجه

دریافت مشاوره تخصصی از طراح و متخصص بازسازی

برآورد نسبی هزینه‌های پروژه با توجه به محدوده بودجه

عقد قرارداد با شرکت معتبر بازسازی متخصص در حیطه فضاهای درمانی

شروع مرحله ایده‌پردازی در تغییر دکوراسیون داخلی مطب

پروسه طراحی دکوراسیون طبق سلیقه و خواسته پزشکان

در نظر گرفتن مراجعان از نظر تعداد، محدوده سنی، جنسیت و…

بررسی امکان درمان چند فرد به صورت همزمان یا امکان کار برای چند پزشک در مطب

خرید لوازم و مبلمان لازم

توجه به هماهنگی رنگ و سبک مطب با مبلمان تهیه شده

زمان‌بندی مناسب برای اجرای پروژه توسط یک تیم حرفه ای

تحویل درست و به موقع پروژه

 

 بازسازی مطب -kids clinic

طراحی قسمتی از مطب برای کودکان

 

لزوم مشاوره با طراح داخلی  در بازسازی مطب

شما نباید تنها بر حسب علایق و ذائقه شخصی خود در دکوراسیون ساختمان تغییراتی اعمال کنید. مشورت با کارشناسان و متخصصان این مزیت را دارد که شما را از هر اقدامی که قرار است در محیط ساختمان در جهت بازسازی صورت بگیرد آگاه می کند و باری به هر جهت پیش نمی روید. به این ترتیب نتیجه کار مطبی خواهد شد منطبق با عملکرد و استانداردها و همچنین خاص برای معرفی هویت و برند شما !

در ادامه به چند مزیتی که از مشاوره با طراحان داخلی به دست می آورید اشاره می شود:

شناخت دقیق در رابطه با سبک های معماری داخلی و انتخاب سبک مناسب فضای شما

استفاده بهتر از فضاهای موجود  با طراحی هوشمندانه

تسهیل در فرایند کاری مطب ( ورود تا خروج بیمار و پرسنل ) به واسطه جانمایی درست فضاها

استفاده از با کیفیت ترین تجهیزات و مبلمان

طراحی متناسب با بودجه و محدودیت زمانی شما

مدیریت مالی پروژه و تخصیص منابع مالی برای قسمت های مهم تر

 

بازسازی مطب متناسب با روحیه و نیازهای بیماران

یک مورد مهم در بازسازی نما و فضای داخلی مطب ها توجه به علایق و شخصیت مراجعان، جنسیت و بازه سنی و… می باشد. تحلیل همه این عوامل پیش از شروع فرآیند طراحی باعث می شود که نتیجه مطلوب و ایده آلی حاصل شود.

به عنوان مثال برای مطب کودکان باید رنگ ها و طرح های شاد و مناسب سن آنها را به کار برد یا فضایی مختص بازی آنان طراحی کرد. در فضای انتظار مطب دکتر زنان و زایمان نیز باید سایز صندلی ها بزرگتر و کاملا راحت باشند و بانوان باردار به علت شرایط خاص فیزیکی خود با نشستن روی آنها دچار کمر درد نشوند. همچنین برای پزشکی که اکثر مراجعانش را افراد مسن و سالمند تشکیل می دهند باید سرویس بهداشتی با تجهیزات خاص سالمندان مناسب سازی شده باشد و ترجیحا لوازمی چون ویلچر در مطب موجود باشد.

به طور کلی در هر حیطه ای که بازسازی انجام می شود باید شناخت مناسبی از متقاضیان و کاربران فضا حاصل شود تا مخاطب حس خوبی از آن فضا دریافت کند. رعایت یکسری نکات کوچک محبوبیت آن فضا را بین کاربران افزایش می دهد. در واقع طراحان با شناخت بیشتر کاربران و تلاش برای رفع نیازهای آنها طبیعتا سهم بیشتری از افراد را به سوی فضای طراحی شده جلب می کنند و بدین ترتیب مالک فضا هم از درآمد بیشتری برخوردار می شود.

 

 بازسازی مطب -gynecology clinic

طراحی مطب زنان و زایمان ( صندلی های مناسب همسر بانوی باردار به رنگ آبی طراحی شده است)

برای بازسازی مطب و کلینیک چه مقدار باید هزینه کرد؟

برای بازسازی مطب نمی توان هزینه دقیق و مشخصی را تعیین کرد چون در هزینه بازسازی عوامل زیادی دخیل هستند مانند مصالح به کار رفته، شرایط بازار، متراژ بنا، دستمزد دریافتی پیمانکار و… به علاوه قیمت کلیه اجناس همواره در کشور با نوسانات ارز در ارتباط است. بنابراین توصیه می شود که از طریق تماس با شرکت های فعال در حوزه بازسازی درباره به روزترین قیمت ها مطلع گردید. شرکت بازسازی معماران جهت در اسرع وقت پاسخگوی سوالات شما عزیزان در زمینه بازسازی مطب و کلینیک می باشد.

با توجه به اینکه هزینه پایانی کار مشخص نیست اما برخی پارامترها که در ادامه به آنها اشاره می شود در تعیین قیمت موثرند مانند:

 

۱.شرکت طرف قرارداد

۲.متریال مصرف شده

۳.کیفیت و مرغوب بودن مواد مصرفی

۴.تجهیزات و مبلمان خریداری شده

۵.هزینه‌های مربوط به دکوراسیون داخلی (اجرای سقف کاذب – تعمیر کف فضا و…)

۶.تأسیسات مکانیکی و الکتریکی

۷.دستمزد طراحان داخلی، کارگران و…

 

حواستان باشد که در صورت اقدام به بازسازی، همیشه بودجه‌ای را برای اتفاقات غیر منتظره کنار بگذارید تا هنگام بروز مشکلات ناخواسته، در روند کار وقفه و خللی پیش نیاید.

 

designing clinic

فاصله گرفتن از طراحی های رایج در بازسازی و تغییر دکوراسیون مطب

 

سخن آخر

بسیاری از متخصصان و پزشکان ضمن مشغله زیاد، نسبت به مراجعان خود تعهد دارند و زمان کافی برای بازسازی مطب شان را ندارند. لازم به ذکر است که بازسازی و تغییر دکوراسیون مطب تاثیر مثبتی بر برندینگ مطب یک پزشک متخصص دارد. زیرا بیماران قبل از اینکه پزشک را ملاقات کنند، ابتدا محیط کلینیک و مطب را می بینند.

شرکت معماران جهت این امکان را دارد که بازسازی مطب و کلینیک شما را در سریع ترین زمان ممکن انجام دهد. برای طراحی داخلی کلینیک و اجرای دکوراسیون مطب های پزشکی می توانید از ما مشاوره رایگان دریافت کنید و از طریق شماره های درج شده در سایت با کارشناسان ما برای اطلاعات بیشتر در ارتباط باشید.

 

منابع:

https://inhabitat.com/

https://www.architonic.com/

https://www.wikipedia.org/

 

نگارنده: سیده کاملیا کلانتری

 

 

 

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم