طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

7xm.xyz644880
خدمات طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

خدمات طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

در این مطلب می‌خوانید:

دکوراسیون داخلی یا همان چیدمان، فرآیندی است که طی آن در فضای داخلی ساختمان تغییراتی ایجاد می‌شود و از جنبه‌های روانشناسی محیطی، معماری و طراحی قابل بررسی است. در این فرایند، یک طراح داخلی فعالیت دارد که به صورت حرفه‌ای کار طراحی دکوراسیون ساختمان و اجرای آن را بر عهده می‌گیرد. این کار به شما کمک می‌کند تا در نهایت، فضایی با ظاهر زیباتر داشته باشید که زندگی و صرف زمان در آن لذت‌بخش‌تر است و در عین حال، کارکرد روانی و فیزیکی بیشتری دارد.

اهمیت طراحی داخلی: چرا طراحی دکوراسیون داخلی مهم است؟

اهمیت طراحی دکوراسیون داخلی

به طور کلی این تخصص شامل دو بخش است؛ «طراحی» و «اجرا» که هر دو از اهمیت بالایی برخوردارند و هیچ یک بر دیگری مقدم نیست.

طراحی داخلی در واقع به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که زیباسازی و بهینه سازی فضای داخلی ساختمان را به دنبال دارد. این کار از طریق تغییر حس و حال کلی فضا یا حتی استفاده بهتر از محیط انجام می‌شود. به بیان دیگر می توان گفت که طراحی داخلی یعنی هنر تقسیم‌بندی و ترکیب کردن رنگ‌ها، مصالح و عناصر مختلف در فضای داخلی که به تغییر فضا، خارج کردن آن از حالت کسل‌کنندگی احتمالی و حتی رفع مشکلات عملکردی موجود منجر می‌شود.

به عنوان مثال، ممکن است در یک آشپزخانه، حتی با وجود کابینت، باز هم خانم خانه برای کار کردن در این فضا با مشکلاتی رو به رو باشد که به دلیل جانمایی اشتباه سینک، اجاق گاز و یخچال ایجاد شده باشد. یا خانه‌ای را تصور کنید که جای تلویزیون در آن به درستی طراحی نشده و استفاده از فضا برای اهالی خانه دشوار است. حتی ممکن است این فضا در مجاورت یک پنجره پر نور باشد که بازتاب نور از آن، مانع از دید کافی نسبت به تصویر تلویزیون می‌شود. چیدمان مبلمان، مشکل احتمالی دیگری است که در این مثال ممکن است با آن روبه‌رو شویم. تمام این‌ها مواردی هستند که موجب شده است با اطمینان بگوییم طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند از طریق ایجاد تغییرات در جانمایی‌ها، موضوعات کاربردی و عملکردی را در یک فضا ایجاد و مشکلات را برطرف کند.

طراحی دکوراسیون داخلی و زیبایی شناسی

اهمیت دیگر خدمات طراحی دکوراسیون داخلی مربوط به بعد زیبایی‌شناختی است. ممکن است یک واحد با مشکلات ذکر شده روبه‌رو نباشد، اما به لحاظ زیبایی‌شناسی و از دید روانشناسی رنگ‌ها و دانش معماری، ضعف‌هایی داشته باشد. طراحی چیدمان داخلی می‌تواند به تناسب نیاز هر مشتری، به دلنشین‌تر شدن فضا برای ساکنان و انتقال حس و حال بهتر به میهمانان کمک کند.

توجه به نیازهای مشتری در کنار رعایت اصول، نکته بسیار مهمی است که ما در شرکت معماران جهت همواره به آن پایبند هستیم. خانواده‌ای بسیار مدرن و اهل تکنولوژی و امروزی را در نظر بگیرید که قصد دارند چیدمان خانه خود را تغییر دهند. از سوی دیگر، فرض کنید زوج سالمندی نیز به دنبال تغییر دکوراسیون خانه خود هستند و هر دو این مشتریان به یک شرکت طراحی دکوراسیون داخلی مراجعه می‌کنند.

اگرچه در ظاهر هر دو این خانواده‌ها به دنبال خدمتی مشابه هستند، اما رنگ‌های انتخابی، جانمایی مبلمان، چیدمان آشپزخانه و حتی نورپردازی سقف در این دو پروژه با یکدیگر متفاوت است و باید به تناسب شخصیت فرد یا اعضای خانواده انجام شود. اهمیت این نکته زمانی بیشتر مشخص می‌شود که پای محدودیت‌هایی مثل معلولیت اعضای خانواده، وجود کودکان و خردسالان یا حتی حضور حیوانات خانگی به میان بیاید.

در ویدیو زیر، به بررسی تفاوت‌های طراحی دکوراسیون داخلی برای افراد مسن و معلولین پرداخته‌ایم:

شاید برایتان جالب باشد که بدانید چیدمان فضای داخلی خانه حتی می‌تواند با شغل خانم خانه نیز در ارتباط باشد! به عنوان مثال، اگر خانم خانه کارمند باشد و غروب یا آخر وقت به منزل بازگردد، قطعا به طراحی متفاوتی نیاز دارد نسبت به منزلی که در آن خانم خانه دار حضور دارد و زمان بیشتری از روز خود را در آشپزخانه سپری می‌کند.

همه این‌ها نمونه‌هایی از طراحی چیدمان داخلی منزل مسکونی بود و به همین نسبت، چیدمان واحدهای اداری و تجاری هم از تنوع بالایی برخوردارند. برای چیدمان داخلی یک دفتر مشاور املاک، تمام عناصر شامل رنگ‌ها، متریال به کار رفته در کف سازی و مصالح باید به گونه‌ای باشد که بتواند حس اطمینان خاطر و اعتماد را به مراجعان منتقل کند. این در حالی است که برای چیدمان رستوران به رنگ‌ها و متریال های کاملا متفاوتی نیاز است. رنگ‌های زنده و پرانرژی، نورپردازی‌ و متریال متنوع از جمله مواردی است که بسته به نیاز و سلیقه مشتری باید در این فضا به کار برده شود تا در نهایت به افزایش انرژی و اشتهای مراجعان منجر شود.

انواع خدمات طراحی دکوراسیون داخلی

انواع خدمات طراحی دکوراسیون داخلی

فارغ از نوع کاربری ساختمان، انواع واحدهای مختلف مسکونی، اداری، تجاری، نظامی، درمانی، ورزشی و … به طراحی چیدمان داخلی نیاز دارند. همین نکته موجب شده تا خدمات مختلف طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی اداری، چیدمان منزل مسکونی، دکوراسیون داخلی تجاری و … از یکدیگر تفکیک شوند. علاوه بر این، این طراحی می‌تواند برای ساختمان‌های قدیمی، با هدف بهینه سازی فضا باشد و یا برای ساختمان‌های نوساز انجام شود که در برخی از موارد هنوز به اصطلاح کلید نخورده و یا در مرحله نازک‌کاری و مراحل پایانی ساخت قرار دارند.

طراحی داخلی ساختمان قدیمی

طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان قدیمی

در بسیاری از موارد، ساختمان‌هایی نیاز به طراحی و اجرای دکوراسیون دارند که از قبل در حال فعالیت بوده‌اند. در چنین شرایطی، هدف از دریافت این خدمت، تغییر چیدمان برای بهبود حس و حال محیط و یا رفع ایرادات ناشی از قدمت بالای ساختمان است. مشاوره دکوراسیون داخلی، طراحی چیدمان و اجرای آن، سه خدمت متفاوتی هستند که در این زمینه به واحدهای قدیمی ارائه می‌شود. همچنین بازسازی ساختمان نیز از جمله دیگر خدماتی است که در صورت وجود مشکلات زیرساختی مانند تأسیسات مکانیکی یا الکتریکی به این دسته از افراد پیشنهاد می‌شود.

طراحی داخلی ساختمان نوساز

طراحی داخلی ساختمان نوساز

بسیاری از واحدهای نوساز در مرحله نازک‌کاری و پیش از انجام مراحل پایانی کار به مالکان واگذار می‌شود تا هر فرد بسته به نیاز و سلیقه خود بتواند آن را طراحی و اجرا کند. شرکت معماران جهت بخشی از لیست خدمات خود را به این مسئله اختصاص داده است. تیم تخصصی طراحی و اجرای این مجموعه از ابتدا در کنار شما هستند تا مطابق با سلیقه، بودجه و ویژگی‌های مد نظر خود، طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهید.

چطور طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهیم؟

چطور طراحی دکوراسیون داخلی را انجام دهیم؟

اگر قصد دارید خودتان کار طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی خانه را انجام دهید، شاید فکر کنید که انجام این کار نیازمند صرف هزینه زیادی است؛ اما باید بگوییم که همیشه چنین نیست و برای ایجاد تغییرات جزئی اما موثر، فقط باید تکنیک‌های این هنر را بلد باشید. شرکت‌های طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی، سلیقه شخصی شما را در نظر می‌گیرند و با تلفیق این نکات با نظرات شما، چیدمان مناسب فضا را برایتان طراحی می‌کنند. همین نکته موجب شده است تا بسیاری از افراد ترجیح دهند کار طراحی دکوراسیون داخلی محیط مد نظر خود را به متخصصان این حوزه واگذار کنند تا درنهایت، خروجی کار کیفیت و جذابیت بیشتری داشته باشد. از طرف دیگر، با این کار در زمان و هزینه نیز می‌توانند صرفه‌جویی کنند؛ چرا که بدون داشتن تجربه و دانش کافی در زمینه انجام کار بازسازی و دکوراسیون داخلی، به احتمال زیاد دچار دوباره‌کاری‌هایی خواهند شد که قطعا باعث افزایش هزینه و زمان اجرای پروژه خواهد گردید.

 1. برای زندگی واقعی برنامه ریزی کنید.

برنامه ریزی برای زندگی واقعی در طراحی دکوراسیون داخلی

در فرآیند طراحی دکوراسیون داخلی، برنامه‌ریزی فضایی در اولویت است؛ در واقع باید عناصر منزل به نحوی چیده شود که استفاده از آن‌ها را ساده‌تر کند. برای مثال، نشستن روی مبل روبه‌روی تلویزیون برای تماشای فیلم، قرار دادن میز غذاخوری در کنار پنجره رو به باغچه و … همه به نحوه صحیح استفاده از فضا اشاره دارد.

گاهی هم یک وسیله به صرف مد بودن، خریداری می‌شود و نه تنها کارکرد یا زیبایی چندانی ندارد، بلکه فضای زیادی را نیز اشغال می‌کند. در این صورت بدون اتلاف وقت باید آن را کنار بگذارید. داشتن فضای باز بیشتر در خانه، به هر وسیله‌ اضافه‌ای اولویت دارد.

 1. یک چشم انداز ایجاد کنید.

چشم انداز در طراحی دکوراسیون داخلی

برای ترکیب چیدمان فضای داخلی با تمامی عناصر و وسایل باید بتوانید داستان‌سرایی کنید؛ به طوری که داستان شما یک مفهوم را به بیننده ارسال کند. برای مثال، وقتی وارد یک کافه سنتی می‌شوید، تمامی اجزای استفاده شده در این مکان (شامل فرش، پشتی، میز، ظروف پذیرایی و …) همه به سبک سنتی هستند. این سبک طراحی دکوراسیون داخلی فضا، روایتگر داستان نیاکان است و با فضاسازی مناسب، شما را به گذشته دور می‌برد.

 1. در مورد مصالح و ساخت و ساز فکر کنید.

مصالح مختلف در اجرای دکوراسیون داخلی

برای طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان باید کیفیت را در راس امور قرار دهید؛ زیرا مواد اولیه باکیفیت برای ایجاد تغییرات در فضای داخلی دوام بیشتری دارند. برای مثال، برای رنگ‌کردن گچ‌بری ساختمان چندین نوع رنگ پلاستیکی و رنگ روغن در بازار موجود است؛ اما وقتی به سراغ بهترین نوع آن بروید، مدت زمان بیشتری دوام دارد و در عین حال بر زیبایی فضای داخلی نیز به طور چشمگیری تاثیرگذار است. علاوه بر این، نظافت و نگهداری از آن نیز ساده‌تر است و در طولانی مدت کار شما راحت‌تر خواهد بود.

حتی در صورت لزوم می‌توانید از برخی مصالح برای تغییرات فضای داخلی چشم پوشی کنید تا هزینه‌های جانبی شما کاهش یابد؛ اما توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان از متریال بی‌کیفیت یا کم‌کیفیت استفاده نکنید. در چنین شرایطی که بودجه در دسترس شما محدود است و با هزینه آیتم‌های مدنظر شما برای بازسازی همخوانی ندارد، می‌توانید بخشی از کار را به بعد موکول کنید. به عنوان مثال، اقداماتی نظیر تعویض پنجره‌ها یا تعویض کابینت و کمد نیازی به تخریب و نظارت یک نیروی متخصص ندارد و می‌توانید این کار را به بعد از تکمیل فرایند بازسازی موکول کنید.

 1. عناصر متضاد و متفاوت را در کنار هم قرار دهید.

ترکیب عناصر مختلف در اجرای دکوراسیون داخلی

هنگامی که یک طراح دکوراسیون داخلی ساختمان انواع مواد، اشکال، الگوها و بافت‌های مختلف را با هم ترکیب‌ می‌کند، می‌تواند تفاوت و ویژگی‌های ذاتی آن‌ها را تقویت کند و افزایش دهد. برای مثال، برخی از افراد مبل، چراغ و میز و صندلی‌هایی را خریداری می‌کنند که همگی ارزش بصری یکسانی دارند. در عوض، برخی دیگر از افراد ترجیح می‌دهند مبلمان خود را از دو مدل مختلف انتخاب کنند تا در عین حال که هماهنگی خاصی میان مبلمان وجود دارد، تفاوت‌هایی هم با یکدیگر داشته باشند و در نهایت اجرای دکوراسیون داخلی جلوه بیشتری داشته باشد.

توجه داشته باشید که کنار هم قرار دادن این وسایل باید به نحوی باشد که چشم بتواند تفاوت میان آن‌ها را درک کند. برای مثال، سرامیک‌های دیوار سرویس بهداشتی را باید به نحوی انتخاب کنید که عناصر و طرح روی برخی از کاشی‌ها با کاشی‌های ساده مجاورشان همراه شود و در نهایت، بهتر دیده شود.

 1. جزئیات را به طور عمدی لایه بندی کنید.

توجه به جزئیات در طراحی دکوراسیون داخلی

جزئیات خانه می‌تواند شامل یک آباژور، کابینت و حتی میز و صندلی باشد. بهترین شرکت طراح دکوراسیون داخلی، جزئیات‌گراست و تمامی جزئیات کار را مشخص می‌کند. همیشه افراد با رفتن به بازار و دیدن چیزهای جدید به این فکر می‌کنند که برخی از آن‌ها را بخرند. خریدن این وسایل آسان است؛ اما چیدن و ایجاد هماهنگی میان آن‌ها کار راحتی نیست. این افراد گاهی هم مجبور می‌شوند جزئیات خانه را از دید پنهان کنند تا چیدمان محیط شلوغ به نظر نرسد.

 1. تعادل را حفظ کنید.

حفظ تعادل در طراحی دکوراسیون داخلی

برای ایجاد نقطه کانونی در اتاق، به تعادل نیاز دارید؛ اما برقراری تعادل با ویژگی‌های معماری اتاق، مانند پنجره‌ها و درب‌ها شروع می‌شود و سپس تا زمانی که تعادل به دست می‌آید، تکه‌های دیگری به آن اضافه می‌شود. باید از زوایای مختلف اتاق به وسایل نگاه کنید، در اتاق بچرخید و نقاط دیدنی اتاق را بررسی کنید تا در نهایت بخشی از اتاق نسبت به بخش دیگر سنگین یا سبک نباشد.

 1. تغییرات ایجاد کنید.

ایجاد تغییرات برای طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

شرکت‌های طراحی دکوراسیون داخلی می‌دانند که در چه زمانی، چه عناصری را اضافه یا حذف کنند تا به خروجی ایده‌آل خود دست یابند. گاهی مقدار زیادی از یک عنصر وجود دارد و یا دو عنصر در کنار هم ناسازگارند؛ بنابراین مجبور به حذف یکی از آن‌ها هستند. گنجاندن فضای منفی و خالی در طراحی کلی اهمیت زیادی دارد تا قوی‌ترین ترکیب را در فضای داخلی ایجاد کنید. گاهی نباید از دور انداختن یا فروختن برخی وسایل اضافه بترسید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

نکات طراحی دکوراسیون داخلی

اگرچه چیدمان محیط امری سلیقه‌ای است و تا حد زیادی به نظر شخصی افراد وابسته است، اما نکاتی وجود دارد که توجه به آن‌ها در کیفیت و جذابیت خروجی نهایی تاثیرات چشمگیری دارد و نباید از آن‌ها غافل شد. برخی از مهم‌ترین این نکات عبارتند از:

 • پیش از هر کار، پالت رنگی مورد نظر خود را انتخاب کنید و بر اساس آن نسبت به خرید لوازم اقدام کنید.
 • تک تک جزئیات باید با هم هارمونی مناسبی داشته باشند، در غیر این صورت ممکن است خروجی نهایی چندان دلنشین نباشد.
 • از گیاهان در اجرای دکوراسیون داخلی استفاده کنید. این کار نه تنها به چیدمان شما روح می‌بخشد، بلکه طراوت و حس زندگی را در آن به جریان می‌اندازد.
 • نورپردازی صحیح و اصولی از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از مواقع ممکن است طراحی دکوراسیون داخلی به بهترین نحو ممکن انجام شده باشد، اما با نورپردازی نامناسب، جلوه خود را از دست داده باشد.
 • دیوارها را با تعداد زیادی از تابلوها پر نکنید؛ می‌توانید بسته به سبک طراحی دکوراسیون داخلی، از انواع دیوارکوب‌ها استفاده کنید.
 • از انواع آینه‌ها در دکوراسیون استفاده کنید. این کار به بزرگ‌تر نشان دادن محیط کمک می‌کند.
 • از شلوغ کردن فضا و به کارگیری جزئیات زیاد دوری کنید. حفظ فضای کافی برای استراحت چشم، رکن مهمی است که همواره باید در اجرای دکوراسیون در نظر گرفته شود.
 • حتی زیباترین مبلمان هم اگر به درستی چیده نشده باشند، جلوه مناسبی نخواهند داشت. بنابراین از اهمیت چیدمان مبلمان غافل نشوید.
 • تناسب میان جزئیات را فراموش نکنید! این تناسب باید هم در ابعاد و هم در رنگ و شکل لوازم رعایت شود.

مقیاس در مقابل تناسب

مقیاس و تناسب در طراحی دکوراسیون داخلی

از قرن‌ها قبل نقاشان، معماران و طراحان از نسبت طلایی به عنوان یک فرمول ریاضی برای خلق آثار هنری جذاب از منظر زیبایی شناختی استفاده‌ می‌کردند.

مقیاس و تناسب در طراحی دکوراسیون داخلی به موارد مختلفی اشاره دارد؛ مقیاس می‌گوید چگونه یک آیتم می‌تواند با اندازه اتاق مناسب باشد. برای مثال، ما خانه‌هایی کوچک بسیاری را می‌بینیم که با مبل‌های بزرگ پر شده‌اند. وقتی فضای نشیمن به قدری کوچک است که نمی‌توانید در آن به راحتی راه بروید، هیچ لزومی به استفاده از مبل‌های هفت نفره یا حجیم و بزرگ نیست. در عوض، یک مبل پنج نفره ال_شکل می‌تواند فضای بازتری را ایجاد کند.

در طرف دیگر، تناسب است که به آیتم و نحوه ارتباط میان لوازم خانه اشاره دارد. فرض کنید یک میز مربع کوچک دارید که ظرف مستطیل بزرگی در وسط آن قرار گرفته باشد. این دو عنصر به هیچ عنوان با هم متناسب نیستند و به همین علت نمی‌توانند در کنار هم، چیدمان زیبایی را ایجاد کنند. در واقع باید تناسب میان اندازه و شکل ظاهری وسایل نسبت به هم رعایت شده باشد.

نحوه ایجاد مقیاس و تناسب صحیح

ایجاد مقیاس و تناسب صحیح در اجرای دکوراسیون داخلی

هنگام ایجاد مقیاس و تناسب در دکوراسیون داخلی به این موارد دقت داشته باشید:

 • اندازه: در یک اتاق بزرگ می‌توانید اثاثیه و دکورهایی در مقیاس بزرگتر را قرار دهید؛ به همان نسبت هر چقدر اتاق کوچکتر باشد، وسایل و دکور هم باید ظریف‌تر و کوچک‌تر انتخاب شود.
 • اثاثیه: اثاثیه اصلی اتاق مثل فرش، پرده و مبل، زمینه را برای مقیاس تمام وسایل دیگر فراهم می‌کنند. به عنوان مثال، یک مبل راحتی چستر در کنار میز ناهارخوری با صندلی‌های پلیمری با هم متناسب نیستند.
 • ارتفاع: هر چه سقف بلندتر باشد، به مبلمان بلندتر و با ابهت‌تری نیاز دارید. در عوض، برای خانه‌هایی با سقف کوتاه بهتر است از لوازم دکوری کمتر و مبل‌های کوچکتر استفاده کنید.
 • فضای سفید: به خاطر داشته باشید که حتما باید بخشی از اجرای دکوراسیون داخلی خود را به «فضای سفید» اختصاص دهید. ترجیحا این فضا در اطراف و بالای مبلمان باشد تا فضای سفید مورد نیاز برای استراحت چشم فراهم شود. زمانی که وجب به وجب اتاق با وسایل مختلف پر شده باشد، ظاهر خوبی ندارد. بنابراین با باز گذاشتن برخی از سطوح و خالی نگه داشتن برخی از دیوارها، این فضای استراحت را فراهم کنید.
 • الگوها: اگر اتاق کوچک است، از قانون مقیاس پیروی کنید. استفاده کمتر از تابلو و رنگ‌های مختلف، برای این اتاق مناسب است. در عوض، برای اتاق‌های بزرگتر می‌توانید از رنگ‌های بیشتر یا کاغذ دیواری با چندین طرح و رنگ استفاده کنید.
 • تکرار: از الگوها یا رنگ‌های تکراری استفاده کنید. اگر روی دیوار خود تابلوهای مربعی شکل دارید، یک میز کوچک مربعی هم در آن انتخاب کنید تا نسبت‌های یکسان در کل اتاق حفظ شود. البته مراقب باشید زیاده‌روی نکنید که نتیجه معکوس خواهد بود.

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی چیست؟

مراحل طراحی دکوراسیون داخلی

 1. ثبت درخواست مشتری

در ابتدا تماس از جانب کارفرما برقرار می‌شود. این تماس می‌تواند از طریق ثبت درخواست داخل سایت، تماس تلفنی، دایرکت اینستاگرام، شبکه های اجتماعی و … باشد. از طریق یکی از روش‌های ذکر شده، این درخواست به دست ما می‌رسد و طی یک مذاکره تلفنی، توضیحات اولیه ارائه می شود.

 1. بازدید از محل

پس از آن، اولین پیشنهاد ما بازدید رایگان از محل است که تیم طراحی معماران جهت به محل اعزام می‌شود و ضمن بازدید، به عکس برداری، ثبت اطلاعات و اندازه گیری محیط می‌پردازد. طی این بازدید، خواسته‌ها و نیازهای کارفرما پرسیده می‌شود و در نهایت تمام مواردی که قرار است از طریق این طراحی بهبود یابد و به رشد آن‌ها کمک شود، طی این جلسه و از میان همین صحبت‌ها استخراج می‌شود. از طرف دیگر، توضیحاتی به کارفرما ارائه می‌شود تا با روند انجام کار آشنا گردد.

 1. آنالیز اولیه پروژه و دعوت به حضور در جلسه

تیم طراحی شروع به کار می‌کند و آنالیز اولیه روی پروژه انجام می‌شود. در نتیجه این آنالیز، گزارش مقدماتی پروژه در قالب یک فایل پاورپوینت آماده می شود که در آن، پروژه مورد بررسی قرار گرفته و به تمام مواردی که برای کارفرما مهم بوده، اشاره شده است. راهکارهای کلی و مقدماتی (در حد کانسپت کلی ایده) و اقدامات پیشنهادی کلی برای پروژه، در این مرحله ارائه می‌شود.

لازم به ذکر است که بخشی از این گزارش، به آنالیز ریالی پروژه اختصاص دارد که به صورت کلی توسط تیم اجرا انجام می‌شود. از آنجا که هنوز طرح نهایی آماده نشده، این گزارش به اندازه برآورد نهایی دقیق نیست اما به عنوان گزارش اولیه، با دقتی در حدود ۷۰_۷۵% به کارفرما کمک می‌کند تا هزینه طراحی و انجام کار خود را به صورت حدودی محاسبه کند.

در نهایت، از کارفرما برای حضور در جلسه و پرزنت پروژه دعوت به عمل می‌آید.

 1. برگزاری جلسه و پرزنت پروژه

طی این جلسه، ضمن معرفی کلی پروژه و بررسی جزئیات آن، پیشنهادات اولیه مطرح می شود. همچنین استعلام ریالی اولیه برای تخمین هزینه حدودی انجام پروژه نیز ارائه می گردد. که دقتی در حدود ۷۰ الی ۷۵% دارد ( آنالیز دقیق و نهایی هزینه انجام پروژه در مراحل بعدی انجام می شود.) پس از این جلسه در صورت تمایل کارفرما، قرارداد طراحی داخلی فضا ، اجرا یا هردو منعقد و فرایند انجام کار، آغاز می‌شود.

 1. تصویرسازی و طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان

تیم طراحی وارد عمل می‌شود و کار طراحی دکوراسیون را در این مرحله شروع می‌کند. این تیم با استفاده از نرم افزارهای تخصصی مدلسازی سه بعدی و به تناسب تمام نیازهای کارفرما و ویژگی‌های خواسته شده، به طراحی فضا می‌پردازد. خروجی این کار، چندین تصویر سه بعدی یا اصطلاحا رندر خواهد بود که تمام آنچه که قرار است در این پروژه اتفاق بیفتد و خواسته‌هایی که کارفرما دارد را به صورت مجازی از این طریق به نمایش می‌گذارد. در برخی از پروژه‌ها بنا به درخواست کارفرما امکان ساخت انیمیشن از پروژه و یا ارائه طرح با استفاده از روش‌های نوین واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) نیز وجود خواهد داشت.

 1. ارائه طراحی و ویرایش آن تا رسیدن به نسخه نهایی

مجددا جلسه‌ای برای ارائه طرح برگزار می‌‎شود. طی این جلسه، نظراتی از جانب کارفرما مطرح می‌شود که ممکن است به ایجاد تغییراتی در طرح منجر شود. این تغییرات در اسرع وقت اعمال خواهند شد و نهایتا با اعمال تمام این تغییرات طی دو یا چند مرحله، طرح نهایی و خروجی آن به کارفرما ارائه می‌گردد.

 1. آماده سازی نقشه‌های اجرایی

بعد از نهایی شدن طراحی دکوراسیون داخلی و مشخص شدن خواسته ها و نیازهای مشتری، دو بخش دیگر هم به این پروژه اضافه می‌شود؛ آماده سازی نقشه‌های اجرایی و تهیه برآورد ریالی دقیق. نقشه‌ها در همین قرارداد طراحی به کارفرما ارائه می‌شود. در واقع به محض تایید نسخه نهایی طرح، تیم طراحی شروع به آماده سازی نقشه‌های اجرایی می‌کنند که شامل اطلاعاتی نظیر ابعاد، ارتفاع، اندازه‌ها و تمام جزئیات مهندسی مورد نیاز تیم اجراست. در این مرحله تمام جزئیات ومتریال‌ها دقیقا مشخص شده و برآورد مالی دقیق پروژه نیز امکان‌پذیر خواهد بود. این، سه تعهد اصلی ما در قرارداد طراحی دکوراسیون داخلی است که در نهایت به کارفرما تحویل داده می‌شود.

مراحل اجرای دکوراسیون داخلی چیست؟

تا اینجا کار طراحی داخلی به پایان رسیده و پس از آماده سازی نقشه‌های اجرایی، نوبت به بخش اجرا می‌رسد. این کار می‌تواند قراردادی جدا از طراحی داشته باشد و یا با آن همراه باشد. ممکن است فردی در ابتدای کار، تنها به دنبال طراحی باشد؛ اما پس از تحویل طراحی، اجرای آن را هم به تیم مربوطه واگذار نماید.

پروسه اجرا پس از مشخص شدن طرح، آماده سازی نقشه‌ها و استعلام‌ها شروع می‌شود. در این شرایط دو حالت رخ می‌دهد:

 1. اگر سطح اقدامات زیاد باشد و موارد زیادی را در بر بگیرد، باید ساختمان کاملا تخلیه و بدون هیچ وسیله‌ای به ما تحویل داده شود.
 2. اگر پروسه اجرای دکوراسیون داخلی خیلی فراگیر نباشد و تنها اقدامات مختصری در بخش مشخصی از واحد را شامل شود، نیازی به تخلیه کامل نیست و تنها بخش مربوطه باید در اختیار تیم اجرایی ما قرار می‌گیرد.

بعد از این، تیم های اجرایی وارد عمل می‌شوند. در هر پروژه یک مهندس عمران یا معمار که به او مهندس ناظر، مهندس مقیم یا مسئول اجرای پروژه هم گفته می شود، به این پروژه اختصاص می‌یابد که با حضور دائمی خود در محل، بر روند عملیات اجرایی پروژه نظارت می‌کند. در واقع مهندس اجرا بر اساس نقشه‌های آماده شده، با تیم‌های مختلف تعامل برقرار می‌کند و با بکارگیری نیرو های متخصص، به پیشبرد امور کمک می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید برخی از پروژه‌های دکوراسیون یا بازسازی ممکن است ۳۵ الی ۴۰ آیتم اجرایی را شامل شوند که تیم اجرایی بر حسب اولویت به آن‌ها می پردازد. تخریب، تاسیسات مکانیکی (لوله‌کشی‌های آب، فاضلاب و گاز)، تاسیسات الکتریکی (برق‌کاری و سیم کشی)، عایق‌کاری، کاشی و سرامیک، کابینت و کمد، کارهای چوبی، تعویض درب و پنجره، تعویض نورپردازی و … از جمله اقداماتی هستند که در یک پروژه بازسازی ممکن است انجام شود. در این اقدامات زمان‌بندی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تمام سعی شرکت بر این است که کلیه این اقدامات در کوتاه ترین زمان انجام شود؛ تا جایی که تاکنون تمام پروژه‌ها با دقت تقریبا ۹۵ الی ۹۹% منطبق با زمان اظهار شده انجام پذیرفته ‌است.

مهندس مقیم برای تک تک این موارد شروع به زمان‌بندی، اولویت‌بندی و در نهایت انجام کار می‌کند تا کار اجرای دکوراسیون داخلی بر اساس اولویت های مورد نیاز انجام شود و در نهایت، نسخه اجرا شده و واقعی آنچه که طراحی شده بود، به کارفرما تحویل گردد.

اجرای دکوراسیون داخلی با معماران جهت

اجرای دکوراسیون داخلی را می‌توانید خودتان بر عهده بگیرید و یا با همکاری یکی از شرکت‌های مجری دکوراسیون داخلی، این کار را به متخصصان این حوزه واگذار کنید. شرکت معماران جهت با تکیه بر دانش تخصصی خود و تلفیق تخصص با هنر و خلاقیت، در این مسیر شما را همراهی می‌کند.

برای ارتباط با مشاوران این مجموعه با ما تماس بگیرید. همکاران ما راهنمای شما هستند تا پروسه طراحی دکوراسیون داخلی را به بهترین نحو ممکن طی کنید.

نظرات مشتریان

۵/۵ - (۴ امتیاز)

4 دیدگاه برای “طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی

 1. چقدر دقیق درباره مراحل انجام کار توضیح دادید، ممنونم

  • ممنون از همراهی شما

 2. بسیار مفید و کاربردی. ممنون

  • مرسی از توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم