نقش رنگ ها در ایجاد آرامش خانه

 

نقش رنگ ها در ایجاد آرامش خانه

دکوراسیون داخلی – همه ما دوست داریم فضای خانه مان گرم باشد و یک محیطی آرامش بخش باشد که بعد از یک روز سخت کاری در خانه و در کنار خانواده خود به آرامش برسیم. اگر خانه شما چنین فضای آرامش بخشی دارد که باید بگویم خوش به حالتان اما اگر چنین نیست با ما همراه باشید تا کمی در رابطه با نقش رنگ ها در ایجاد آرامش در خانه صحبت کنیم. آیا میدانید که نقش رنگ ها در ایجاد آرامش خانه چقدر می باشد؟

رنگ ها تا چه میزان انرژی دارند؟

اگر نمیدانید هیچ جای نگرانی نیست. اگر وقتی وارد خانه میشوید انرژی منفی دریافت میکنید و برخلاف اینکه انرژی بگیرید بیشتر دچار کسالت می شوید، به علت وجود رنگ های مناسب در خانه می باشد. حالا وقتشه که با نقش رنگ ها در ایجاد آرامش خانه بیشتر آشنا بشیم و یک تغییر کلی و اساسی در دکوراسیون خانه و اتاق خواب ها و حتی آشپزخانه و سرویس بهداشتی و حمام داشته باشیم.
با رنگ ها آرامش را به خانه خود هدیه دهید!
خانه یکی از اصلی ترین مکان هایی می باشد که انرژی از دست رفته خود را تامین میکنیم و به دنبال آرامش د این مکان هستیم.
خانه شامل چند قسمت هال و پذیرایی و اتاق خواب و آشپزخانه و … میباشد که اغلب بعد از یک روز خسته کاری و یا بعد از یک مسافرت طولانی و یا حتی بعد از مهمانی ها دوست داریم در قسمت پذیرایی خانه به روی مبل ها لم بدهیم و آرامش بگیریم و یا در اتاق خواب یک خواب راحت و آرامش بخش داشته باشیم.
پس لازم است بعد از بررسی نقش رنگ ها در ایجاد آرامش در فضای هال و پذیرایی به بررسی نقش رنگ ها و انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب ها بپردازیم.

 

“انتخاب بهترین رنگ برای هال و پذیرایی برای آرامش “

انتخاب رنگ مناسب (رنگ روغن یا رنگ و طرح کاغذدیواری) برای قسمت های مختلف خانه کاری بسیار حساس می باشد که انتخاب بهترین رنگ برای خانه تلفیقی از کار طراح دکوراسیون داخلی و علم روانشناسی می باشد.
به طور کلی رنگ ها یکی از عناصر دکوراسیون داخلی خانه هستند. عنصری که احساسات و حالات ما را نشان می دهد و تاثیر قابل توجهی بر ذهن ما دارد نشاط و نشاط ماست. به همین علت نقش انتخاب رنگ علاوه بر اینکه در زیباسازی خانه تاثیر بسیاری دارد به روی حالات روحی و روانی افراد خانه نیز تاثیر مستقیمی خواهد داشت.
برخی با دانستن روانشناسی رنگ ها اصول علمی را در طراحی دکوراسیون خود به کار می برند، اما برخی دیگر رنگ ها را با توجه به سلیقه و سبک خود انتخاب می کنند. با انتخاب بهترین رنگ ها یا بهترین طرح و رنگ کاغذ دیواری و انواع مناسب می توان فضای خانه را به یک فضای زیبا و دلنشین و پر از انرژی مثبت تبدیل کرد.
انواع رنگ و تاثیر آنها بر زیبایی و آرامش خانه
رنگ ها دارای طیف وسیعی هستند و هزاران هزار رنگ و طرح وجود دارد که میتوانید برای دیوار و دکوراسیون خانه خود انتخاب و استفاده نمایید اما در اینجا به بررسی چند تا از اصلی ترین رنگ ها در دکوراسیون می پردازیم:
· رنگ قرمز = نشانه رنگ هیجان و تحرک
· رنگ نارنجی = نشانه رنگ نشاط و انرژی
· رنگ زرد = نشانه رنگ شادی و همدردی
· رنگ آبی = نشانه رنگ آرامش و صلح
· رنگ سبز = نشانه رنگ طراوت و شادابی
· رنگ بنفش = نشانه رنگ لوکس
· رنگ سیاه = نشانه رنگ غم و اندوه و وجد (توصیه میشود تا حد امکان اصلا از این رنگ برای دکوراسیون استفاده نشود)
· رنگ سفید = نشانه رنگ خلوص و ثبات
· و دیگر رنگ ها

نکته ایی که در اینجا لازم به گفتن است این می باشد که، بعد از انتخاب نوع سبک دکوراسیون و انتخاب بهترین رنگ لازم است تا دیگر لوازم و اثاثیه خانه را نیز با دقت و بر اساس هارمونی رنگی انتخاب نماید تا علاوه بر جلوه بیشتر رنگ ها انرژی مثبت و انرژی آرامش بیشتری دریافت نماید.
برای اتاق خواب چه رنگی انتخاب کنیم که آرامش بخش باشد؟

پس از بررسی انتخاب بهترین رنگ برای هال و پذیرایی نوبت به انتخاب رنگ برای اتاق خواب رسیده است. در ابتدا به یک مسئله مهم بپردازیم که دوست داریم اتاقتان علاوه بر آرامش دهنده بودن و فضای گرم تجملاتی باشد یا خیر؟!
اگر به دنبال اتاق خوابی با فضای گرم سنتی و اندکی تجملی هستید، استفاده از رنگ های به كار رفته در صنایع دستی شرقی راه حلی مناسب برای دستیابی به چنین فضایی است.

رنگ های گرمی چون طلایی، نارنجی ها، قرمزهای پرمایه و آجری های به كار رفته در طرح های سنتی شرقی عاملی مهم در ایجاد نمایی باشكوه و گرم در یك دكوراسیون هستند.
علاوه بر به کارگیری این رنگ ها در فضای اتاق استفاده از پارچه های ابریشمی و کتان طرحدار، تابلوها و مجسمه های زینتی شرقی، پارچه های سوزن دوزی و قلمكار غنا جذابیت این دكوراسیون را دوچندان می کند.
در مقابل دکوراسیون های سنتی، دكوراسیون های تک رنگ قرار گرفته اند كه با به کارگیری تنالیته های مختلف یک رنگ فضایی آرام و یکنواخت را پدید می آورند.
رنگ های روشن نمای آفتابی و پرنشاط و در همان حال ساده و آرامش بخش را در برابر دیدگان بیننده قرار می دهند.

 

ترکیب رنگ های زرد و سبز از آنجا كه سبز یكی از رنگ های مشتق شده از زرد است، در فضای اتاق خواب بسیار موفق و مناسب خواهد بود.
اما باید به خاطر داشته باشیم كه غالب شدن رنگ سبز بر زرد در یک اتاق نشیمن بر جذابیت و زندگی در آن می افزاید، اما در یک اتاق خواب قسمت اعظم فضا به رنگ زرد سادگی و آرامشی كه لازمه یك اتاق خواب است به آن می بخشد؛ حال آن كه غالب شدن رنگ سبز در اتاق خواب بیش از میزان لازم به فضا شور و انرژی میبخشد.
سطوحی ساده و روشن به منظور استراحت چشم در فضای اتاق در نظر گرفته شوند كه رنگ ساده و روشن روی دیوارهای اتاق می تواند این نقش را به خوبی ایفا كند.
اگر قصد دارید تا اتاق خوابتان یک فضای رمانتیک و گرم و آرامش بخش باشد بهتر است از رنگ های ملایم مانند نیلی، صورتی کم رنگ و … استفاده نماید.
همچنین آویزهای پارچه ای در قسمت بالا و پشت تخت فضایی رمانتیک و خاص به اتاق می بخشد و می تواند تختخواب را بیش از پیش به كانون توجه در اتاق تبدیل كند.
انتخاب بهترین رنگ آرامش دهنده برای اتاق کودکان!!!
می توان گفت انتخاب رنگ مناسب و آرامش بخش برای هال و پذیرایی و حتی اتاق خواب بزرگسالان کمی راحت تر از انتخاب بهترین رنگ برای اتاق کودکان می باشد. زیرا کودکان علاوه بر اینکه روحیه بسیار حساس تر دارند، در حال رشد و شکل گیری شخصیت و احساسات هم هستند.
انتخاب بهترین رنگ آرامش دهنده برای اتاق کودکان کمی متفاوت تر می باشد و یک سری قواعد دیگر دارد که بهتر است به این نکات توجه کرد.
در اولین نکته لازم است تا از رنگ های بسیار ملایم و یا پالت های رنگ پاستلی استفاده کنیم. این رنگ ها علاوه بر جذابیتی که دارند بسیار آرامش دهنده و انرژی دهنده هستند.
شما می توانید برای اتاق کودکان خردسال و نوجوان هم از رنگ های پاستلی استفاده کنید.
نکته ایی که در انتخاب رنگ برای اتاق کودکان حائز اهمیت می باشد این است که حتما از رنگ های شاد و زینتی استفاده کنید.
دومین نکته برای انتخاب رنگ برای اتاق کودکان لازم است بگویم که می توانید از رنگ هایی که هارمونی خاصی باهم دارند استفاده کنید و به جای استفاده از یک رنگ، از چند رنگ که در یک چرخه رنگی هستند استفاده کنید.
به طور مثال استفاده از ترکیب رنگ بنفش و سبز و یا آبی و نارنجی در عین متضاد بودن می تواند فضایی گرم و زیبا را به اتاق دهد.

سخن پایانی
در این مقاله به طور کامل در رابطه با اهمیت رنگ در دکوراسیون خانه صحبت کردیم. و به بررسی و مشخصات رنگ های اصلی دکوراسیون داخلی پرداختیم. نکته ایی که در انتها لازم به گفتن است این می باشد که، شما می توانید با استفاده از رنگ وسایل دکوراتیو و اکسسوری ها مانند کوسن های مبلی، آینه های دکوراتیو، گلدان ها و قاب عکس ها و … یک رابطه رنگی ایجاد کنید و انرژی و آرامش را در خانه خود چند برابر کنید

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم