دکوراسیون اتاق خواب

 

اتاق خواب امن ترین بخش یک خانه و یکی از قسمتهای مهم منزل محسوب می شود. ما یک‌ سوم روزمان را می‌خوابیم و حتی بیشتر مدت زمانی را که در منزل هستیم در اتاق خوابمان سپری می‌کنیم. علاوه بر آن مطالعه، تماشای فیلم، حتی ورزش کردن را در اتاق خوابمان انجام می دهیم. به همین دلیل چیدمان و دکوراسیون اتاق خواب اهمیت زیادی دارد. با طراحی اصولی می‌توان اتاق خواب را به مکانی دنج برای بسیاری از فعالیتها مبدل کرد. برای داشتن یک اتاق خواب آرامش بخش می‌توانید از نکاتی که برای شما در ادامه اشاره می کنیم استفاده کنید.

 

اتاق خواب بر اساس سبک دکوراسیون

در کنار سبک های فرانسوی، آرت دکو، بوهو و… سبک دکوراسیون اتاق خواب به سه دسته محبوب کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن تقسیم می شود. قبل از خرید لوازم اتاق خود، باید سبک طراحی را مشخص کنید. اگر طرفداراتاق مجلل و پر زرق و برق با گچ بری و پتینه کاری روی دیوارها همراه تخت خواب منبت کاری شده هستید، سبک مناسب تان کلاسیک است. اگر هم عاشق سادگی فضا و مبلمان هستید، سبک مناسب شما مدرن است. سبک نئوکلاسیک نیز ترکیبی از مدرن و کلاسیک میباشد.

 

انواع دکوراسیون اتاق خواب

 

توجه به اینکه اتاق خواب برای چه کسی طراحی می شود به ما در انتخاب و چیدمان صحیح مبلمان کمک میکند:

 

اتاق نوزاد

این اتاق باید با ایجاد فضایی آرامش بخش به رشد جسمانی وخواب او کمک کند.

 

baby room

 

اتاق کودک

زندگی یک کودک وابسته به خانواده و حول محور آن است. در دوران کودکی انتخاب وسایل اتاق کودک بر عهده پدر و مادر است، البته سلیقه خاص کودکان هم باید در طراحی دخالت داده شود.

 

اتاق نوجوان

برخلاف دوران کودکی،یک نوجوان با رشد در زمینه های مختلف (مثلا ذهنی،روانشناختی،اجتماعی ) به سمت استقلال پیش میرود؛ پس تمایل دارد چیدمان اتاقش را مطابق با هویت آن دوران و علایقش بچیند. به نوجوان باید فضا داد تا در قلمرو خود پادشاهی کند. بنابراین والدین نباید اصراری به هماهنگی چیدمان اتاق خواب فرزند نوجوان خود با بقیه قسمتهای منزل داشته باشند.

اتاق خواب نوجوان به عنوان فضایی که وقت زیادی را در آن میگدراند میتواند گاهی غیر معمول باشد مثلا استفاده از رنگ مشکی در اتاق خواب.

نوجوانی سنی است که توجه افراد به شباهت‌ها و تفاوت‌های ناشی از جنسیت نیز جلب می‌شود. مثلا دختران معمولا به رنگ صورتی یا بنفش علاقه مند اند و تمایل به داشتن میز آرایش و کمد‌های بزرگ دارند تا بتوانند لباس و سایر وسایل خود را در آن جای دهند. طراحی دکوراسیون اتاق پسرها هم بر اساس علایقشان مثلا با تم مرتبط با ورزش، تکنولوژی و…انجام می‌شود.

 

teen bedroom

 

اتاق بزرگسال

یکی از اولویتها در طراحی داخلی اتاق بزرگسال، انتخاب سبک دکوراسیون است. در کنار سبک مدرن، سبک معاصر نیز از محبوبترین‌ ‌ها محسوب می شود. سبکی که علاوه بر خطوط صاف مدرن؛ خصوط منحنی به همراه متریال و اکسسوریهای ترند روز در کنار تزیینات وهنر معاصر در آن به کار میرود. سبک های پر طرفدار کلاسیک و نئوکلاسیک نیز در اتاقهای بزرگتر به کار میروند.

 

adult room

 

اتاق چندمنظوره

این نوع اتاق خواب که مساحت بیشتری دارد، علاوه بر خواب و استراحت به عنوان مکانی برای کار و مطالعه نیز استفاده می‌شود. به همین دلیل طراحی دکوراسیون آن قدری پیچیده‌تر می باشد.

 

multi functional room

 

اتاق مهمان

در مواقعی که مهمان دارید، وجود چنین اتاقی خیلی کمک کننده است. در طراحی دکوراسیون این اتاق نباید سلیقه شخصی خود را وارد کنید. ایده های ساده در عین حال همه پسند به همراه مبلمان با رنگهای خنثی میتوانند انتخاب مناسبی برای دکور این فضا باشند.

 

guest bedroom-دکوراسیون اتاق خواب

در دکوراسیون اتاق خواب باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

۱.انتخاب ابعاد مناسب تخت خواب

تناسب ابعاد وسایل و مبلمان با ابعاد فضا، یکی از مهمترین اصول دکوراسیون داخلی میباشد. در اتاقخواب های بزرگ یا مَستر، تختهای سایز کینگ و سوپر کینگ گاهی با پاف تخت خواب استفاده میشوند. ولی انتخاب تخت خواب در اتاقهای کوچکتر، محدود به تخت های کوچک، متوسط و کویین سایز میشود.

 

bed size

 

۲.انتخاب فرش

فرش نقش مهمی در القای گرما به فضای اتاق خواب دارد. بهتر است اگر اتاق ساده و خلوت طراحی شده، فرش پر نقش انتخاب شود و بالعکس. برای ایجاد هارمونی، توصیه میشود که رنگ های موجود در اتاق خواب در فرش هم استفاده شود.

یادتان نرود که اصولی نیست که کف اتاق تماما با فرش پوشیده شود. باید فرشی که انتخاب می کنید، به اندازه ای باشد که نسبت به دیوارها حداقل حدود ۳۰ سانتیمتر فاصله داشته باشد.

 

۳.استفاده از رنگهای مناسب و آرامش بخش

برای نقاشی و کاغذ دیواری اتاق، رنگ های خنثی و سرد بهترین گزینه اند. این رنگ ها محیط بدون استرسی را برای استراحت وخواب، فراهم می کنند.درحالیکه رنگ های قرمز، زرد و نارنجی، رنگ های پر انرژی هستند که باید به صورت جزیی در اکسسوریها وارد شوند.

 

۴.نورپردازی اتاق خواب

یکی از عوامل تاثیرگذار در دکوراسیون اتاق خواب، بکارگیری چندین لایه نوری است. علاوه بر نور عمومی که از طریق لوستر سقفی تامین می شود، نیاز به نور وظیفه ای، تاکیدی و دکوراتیو هم داریم.

 

lighting in bedroom-دکوراسیون اتاق خواب

 

 

نور وظیفه ای

نوری است کوچکتر از نور عمومی که روشنایی لازم را برای فعالیتهایی چون آرایش کردن و نوشتن و مطالعه در اتاق خواب تامین می کند. چراغ مطالعه یا آباژور روی پاتختی ها در این مورد میتوانند کاربردی باشند. برای نور میز آرایش نیز دو طرف آینه یا بالای آن چراغ قرار دهید، یا از آینه های هالیوودی استفاده کنید که سایه ای روی صورتتان هنگام آرایش ایجاد نشود.

 

نور تاکیدی 

اتاقی که دارای نور بسیار کم و تاکیدی باشد، حس صمیمیت و راحتی ایجاد می کند. از نور تاکیدی می توانید برای نمایش آثار هنری، نمایش قفسه کتاب و…استفاده کنید. چراغ های تاکیدی توکار و چراغ های روشن کننده سطوح عمودی برای این نوع نورپردازی به کار می روند.

 

نور دکوراتیو

این نور جنبه تزیینی دارد و شامل نورهای مخفی سقف یا پشت تخت، دیوارکوب ها، آویزها می باشد.

 

۵.ایجاد نقطه کانونی

انتخاب یک نقطه کانونی به عنوان قدم اول در دکوراسیون اتاق خواب به حساب می آید. بعد از تعیین این نقطه  سایر لوازم با توجه به آن چیده میشوند. بهترین نقطه کانونی دیوار پشت تخت است. امروزه بسیاری مواقع تخت را بدون تاج سفارش میدهند و در عوض دیوار پشت آن را با متریالها و طرحهای مختلف دیزاین میکنند.

 

۶.توجه به سقف در طراحی داخلی اتاق خواب

در دکوراسیون اتاق خواب تزیین سقف هم به اندازه تزیین دیوار مهم است. با استفاده از رنگهای مناسب در سقف می توانید فضا را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهید. استفاده از نورپردازی های مناسب، کناف و کاغذ دیواری نیز می توانند فضای اتاق را به خوبی تغییر دهند. از استیکرها بخصوص با طرحهای کودکانه هم برای جذابتر کردن اتاق خواب کودک می توانید استفاده کنید.

 

۷.انتخاب پرده مناسب

در انتخاب پرده اتاق، جنس و رنگ آن اهمیت زیادی دارد. پرده میتواند درایجاد انسجام میان رنگ و طرحهای به کار رفته در اتاق خواب کمک کند. به یاد داشته باشید که وقتی که از الگو و رنگهای زیادی در اتاق خواب استفاده کرده اید، بهتر است از پرده های ساده و به رنگ خنثی استفاده کنید.

 

curtain-دکوراسیون اتاق خواب

 

۸.تزیینات قابل استفاده

با استفاده از آینه، گل وگیاه، تابلوهای چند لت، شلف های دیواری، کوسن و… میتوان حال وهوای تازه ای به دکوراسیون اتاق خواب داد.

یکی از وسایل ضروری اتاق خواب آینه است، که علاوه برکاربردی بودن، استفاده از آن در اتاقهای کوچک و مقابل پنجره باعث بزرگتر و پرنورتر به نظر رسیدن فضا نیز می شود. با انتخاب آینه های قدی نیز میتوانید مطابق ترند این روزهای دکوراسیون پیش بروید.

 

wall art in bedroom

سخن پایینی

برای داشتن اتاق خواب با دکور زیبا و اصولی، باید ترفندهایی را اجرا نمود که آرامش و جذابیت را برای شما به ارمغان بیاورند. کافی است به رویاهای خود اجازه اوج گرفتن داده و فضایی را که تصور می‌کنید با متخصصین ما از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وبسایت، درمیان گذاشته تا نتیجۀ کار باب میلتان باشد.

 

منابع:

https://archinect.com/

نگارنده:سیده کاملیا کلانتری

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم