modern space

دکوراسیون مدرن

 

تاریخچه دکوراسیون داخلی مدرن

 

در طراحی داخلی وقتی صحبت از سبک مدرن به میان می آید منظور دوره ای خاص است که تاریخ را به قبل و بعد خود تقسیم می کند. این سبک از دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ رایج شد و بعد از زمان جنگ جهانی دوم در آمریکا شکوفا شد. در واقع سبک مدرن از نیمه ی قرن ۲۰ تا به امروز به علت سادگی بسیار محبوب و پرطرفدار است.

با این سبکی که همیشه سیر تکاملی را طی می کند و رو به رشد می باشد، تقریبا انجام هر کاری مقدور است. به واسطه دانش معماری و اندکی ذوق می توان سبک مدرن را با سایر سبک های دکوراسیون نیز تلفیق کرد.

 

ویژگی های طراحی داخلی مدرن

 

طبق فلسفه سبک مدرن انتخاب افرادی که به دنبال فضاهای ساده هستند، سبک مدرن است. طبق اعتقادات سبک مدرن “فرم ازعملکرد “پیروی می كند. طبق این ویژگی طراحی اثاثیه، خطوط و اشکال همه باید دارای هدفی باشد. اگر وجود وسیله ای ضرورتی ندارد کنار گذاشته شود و در واقع عملکرد است که زیبایی را تعریف می کند.

بر خلاف سبک پرکار کلاسیک در این سبک با دوری از تجملات، از خطوط ساده و صاف استفاده می کنند و جزییات غیر ضروری و خطوط دارای انحنا در آن به کار نمی رود.

اگر در منزلی کوچک یا یک آپارتمان نقلی زندگی می کنید با استفاده از این سبک خانه شما بزرگتر جلوه می کند و علاوه بر آن میتوانید به صورت بهینه از فضاهای مختلف منزل خود استفاده کنید. حال اگر علاقمند به این سبک هستید باید در ابتدا با ویژگی های آشنا شوید.

 

-تاکید بر سادگی و نظم فضا

 

در سبک مدرن باید به جای جزییات اضافی و گچ کاری و حکاکی و طرح های شلوغ، از طرح های ساده مثل خطوط صاف استفاده کنیم.

همه لوازم و اثاثیه این سبک، باید در عین کارآمدی طوری باشند که سادگی و خلوتی فضای منزل حفظ شود. به عنوان مثال قفسه های توکار کمک زیادی به رعایت نظم خانه می کنند.

 

modern home

 

 

-نقشه باز در دکوراسیون مدرن

 

طراحی پلان باز یکی از شاخصه های این سبک است. در این نوع طراحی هیچ مانعی بین اتاق ها قرار ندارد. مقصود این طراحی، یکی کردن و یکپارچگی فضاها است که افراد بتوانند بدون محدودیت فعالیت های مختلف را یک فضای مشترک انجام دهند. اکثرا پلان باز شامل ترکیبی از آشپزخانه، اتاق ناهار خوری و نشیمن می باشد. در واقع به کمک نقشه باز نوعی تعامل اجتماعی را در بین افراد خانواده ایجاد می شود. اگر مالک ساختمانی هستید که در یک سمت نورگیری طبیعی دارد یا مساحت خانه تان کوچک است این نوع طراحی برایتان بسیار مناسب است.

 

-استفاده از نور طبیعی و پنجره های بزرگ

 

با به کار بردن پنجره‌ و درهای بزرگ علاوه بر تامین نور کافی، بین درون و بیرون ساختمان ارتباط  قوی شکل می گیرد. در دکوراسیون مدرن اغلب پرده های ساده بدون تزئینات برای پنجره ها استفاده می شود.

 

modern window

 

-به کار گیری متریال وعناصر صنعتی

 

استفاده از مصالحی چون بتن، فلز و شیشه در این سبک بسیار پرکاربرد اند. فلز جز عناصر اصلی در دکوراسیون مدرن می باشد بخصوص فلزات براق مانند کروم و استیل چه به صورت تنها چه به صورت ترکیب با متریال های دیگر در ابعاد کوچک تا ابعاد بزرگتر به کار می روند مثلا در پایه مبلمان، نرده، دستگیره ها، شیرآلات و…

 

-دوری از شلوغی

 

به پیروی از شعار “کمتر بیشتر است” این سبک باید عاری از هر گونه به هم ریختگی و آشفتگی باشد.

 

-رنگ های مناسب دکوراسیون مدرن

 

در طراحی داخلی مدرن محیط و زمینه از رنگهای خنثی انتخاب می شود و رنگهای شاخص مانند زرد، مشکی، آبی و… برای مبلمان یا آثار هنری یا دیواری خاص به کار می روند.

 

-مبلمان ساده

 

مبلمان راحتی با خطوط و طراحی های ساده و بدون انحنا در این سبک بسیار پر استفاده است. تزیین و نقوش پیچیده نیز در مبلمان، سقف و دیوارها دیده نمی شود. مبلمان استیل، سلطنتی، بوفه و ویترین منبتکاری شده که از شاخصه های سبک کلاسیک می باشند جایی در این سبک ندارند.

 

modern sofa

 

-آثار هنری مدرن

 

به جای استفاده از طرح های رئال، طراحان توصیه می کنند طرح های گرافیکی، انتزاعی و کوبیسم که انتخاب مناسبتری هستند جایگزین شوند.

 

modern art

 

مزایای سبک مدرن

 

به طور کلی می توان گفت مزایای سبک مدرن در طراحی داخلی منزل عبارتند از:

 

استفاده مطلوب از فضاها

اغلب طراحی مدرن باید در جهت استفاده از بیشترین سطح ممکن، بیشترین نور و هوای آزاد باشد.

 

انعطاف‌پذیر بودن فضا

با استفاده از پلان باز، فضاهای منعطفی خلق می شوند که امکان استفاده به عنوان کاربری های مختلف را دارند. این فضاها اگر با مبلمان چند منظوره هم ترکیب شوند بهینه ترین استفاده ممکن از فضا صورت می گیرد.

 

انتخاب همیشگی

زیبایی در سبک مدرن با سادگی تعریف می شود بنابراین عدم وجود تزیینات و جزییات در دکوراسیون مدرن نه تنها باعث بی روح و نازیبا به نظر رسیدن فضا نمی شود بلکه باعث می شود به مدت طولانی تری این سبک مد باشد.

 

معایب طراحی مدرن

این سبک هم مانند سایر سبک ها خالی از عیب نیست. به عنوان مثال: اگر به دنبال جلب توجه هستید این سبک انتخاب مناسبی برایتان نمی باشد و احتمالا سبک کلاسیک بیشتر با ذائقه تان جور در می آید.

اگر نمای بیرونی، کابینت ها، دیوارها و تزیینات فضاهای داخلی نمایان کننده سبک کلاسیک باشند، مبلمان و طراحی داخلی مدرن وصله ناجوری است که با فضاهای ذکر شده هماهنگی ندارد.

 

فضاها در سبک مدرن

 

دکوراسیون مدرن نشیمن و پذیرایی

حذف شدن جزئیات و موارد غیر ضروری و لوازم پر زرق و برق یکی از مهمترین اصول طراحی مدرن است. برای مثال دیگر کمد‌ها یا قفسه‌های بزرگ برای چیدن ظروف تزیینی در پذیرایی خانه جایی ندارند و شلف های ساده و کاربردی جایگزین خوبی برای آن هستند.

یادتان باشد که انتخاب پالت رنگی باید محدود باشد، برای مثال حداکثر از سه، چهار رنگ در نشیمن و پذیرایی استفاده کنید. از جذابترین پالت های رنگی مشکی، زغالی، خاکستری، نقره‌ای در ترکیب با سفید است و اگر آدم پر نشاط و شادی باشید میتوانید رنگ های جسورانه تر هم داخل فضا به کار ببرید و ترکیب متعادل تری داشته باشید.

 

modern living room

 

دکوراسیون مدرن آشپزخانه

از ویژگی های سبک مدرن این است که دست طراح را برای تغییر بسیار باز می گذارد. به عنوان مثال با تنوع رنگیِ که سبک مدرن دارد، خیالتان بابت ایجاد محیطی شاد و روحیه بخش راحت باشد.

همانطور که می دانید سادگی از اصول اولیه این سبک است. بنابراین کابینت های مدرن با سطوح صاف و بدون ابزار و به صورت ساده باعث بزرگتر به نظر رسیدن آشپزخانه می شوند. برای مثال اخیرا کابینت های این سبک بدون دستگیره و به صورت مگنتی یا با دستگیره توکار با انواع متریال ها (ام دی اف، هایگلاس، پلی گلاس، پلیشی و…) با ظاهر، کیفیت و قیمت متفاوت به کار می روند.

کانتر هم به عنوان بخش جدا نشدنی آشپزخانه مدرن بر خلاف سبک کلاسیک، به صورت ساده و بدون تزیین و حکاکی به عنوان میز ناهار خوری یا مکانی برای آماده سازی غذا استفاده می شود.

از دیگر پارامترهای مهمی که باید در این سبک به آن توجه کرد، نورپردازی است. ما می توانیم انواع نورهای نقطه ای و خطی را به تناسب مکان، کاربرد و ذائقه شخصی استفاده کنیم. به عنوان مثال نور خطی مخفی زیر کابینت ها تا نورپردازی بالای پیشخوان توسط چراغ های آویز مواردی هستند که باید به آنها دقت کرد.

 

modern kitchen

 

دکوراسیون مدرن سرویس بهداشتی

در سرویس بهداشتی باید قبل از اهمیت دادن به ظاهر توالت و روشویی، ابتدا کارکرد را مد نظر قرار دهیم. با اینکه پلان باز از مشخصه های این سبک است اما نباید خود را به آن محدود کرد. شما میتوانید در صورت نیاز از یک پنل شیشه ای برای تفکیک فضا استفاده کنید. اضافه کردن گیاه برای جذابیت و رنگ و روح بخشیدن به فضا را فراموش نکنید.

 

دکوراسیون مدرن ورودی خانه

ورودی منزل به سبک مدرن، ساده و شامل لوازم ضروری چون آویز لباس، آینه، جاکفشی و نیمکت است. درکل ورودی منزل در هر سبکی باید دعوت کننده و جذاب نیز باشد.

 

دکوراسیون مدرن اتاق خواب

وسایل غیرضروری کمتر در این سبک اتاق خواب ها دیده می شود. در طراحی مبلمان و تخت از خطوط صاف استفاده می گردد به عنوان مثال تخت های سکودار، از ویژگی های شاخص این نوع اتاق خواب می باشند.

برای رنگ زمینه اتاق، رنگهای خنثی چون کرم، مشکی، خاکستری و سفید در همراهی با رنگ های برجسته مانند زرد، قرمز و آبی به کار می روند. در صورت استفاده از کاغذ دیواری طرحهای راه راه یا طرح های هندسی توصیه می شود. پرده های ساده مثل حریر یا پرده های کرکره ای و زبرا هم می توانند زینت بخش اتاق باشند.

 

modern bedroom

عوامل موثر در بازسازی به سبک مدرن

برخی از عواملی که در بازسازی به سبک مدرن در نظر گرفته می شوند عبارتند از:

استفاده از خطوط‌ افقی و عمودی در طراحی

استفاده از پالت رنگ شامل رنگ های خنثی یا رنگ های طبیعی

مبلمان کوتاه و کم ارتفاع و بدون انحنا

استفاده از مصالح طبیعی مثل فلز، چوب، چرم و…

استفاده از نور طبیعی

در معرض دید بودن اجزای سازه ای

طراحی ساده و بدون تزیینات فضاها

 

سخن آخر

اگر فردی هستید که زیبایی را در تجملات نمی بینید و با سادگی و خلوت بودن محیط، آرامش می گیرید سبک طراحی داخلی مدرن برایتان مناسب خواهد بود.

پیشنهاد می کنیم اگر متراژ منزلتان زیر صد متر مربع است به سراغ سبک هایی که موجب بی قواره به نظر رسیدن خانه تان می شوند نروید. بر این اساس، سبک مدرن هماهنگی بیشتری با محیط منزل کوچک شما دارد.

 

منابع:

https://www.britannica.com/

https://www.architecturaldigest.com/

 

نگارنده:سیده کاملیا کلانتری

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم