نورپردازی دفتر کار

نورپردازی دفتر کار و دکوراسیون اداری

در این مقاله می‌خوانید:

روشنایی در دفتر و محل کار شما تاثیر مستقیم بر روحیه، سطح انرژی و بهره وری تیمتان دارد. نور بسیار کم باعث می شود کارمندان شما احساس بدخلقی کنند. از سوی دیگر، نوری که بیش از حد زیاد باشد آزار دهنده است و به چشم آسیب می رساند. نور زیاد حتی ممکن است باعث میگرن شود و ریتم طبیعی شبانه روزی بدن را هم مختل کند.

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون دفتر کار

 

نورپردازی مناسب، به شما و کارمندانتان کمک می‌کند تا هوشیار، خلاق، پرانرژی و در وضعیت ذهنی مناسب باشید. اهمیت دادن به نورپردازی و بهبود نور لزوماً به معنای این نیست که به نور بیشتری نیاز دارید و باید مصرف برق بیشتری داشته باشید.

لازم به ذکر است که نورپردازی مناسب هر دفتر کاری با خلاقانه ترین ایده ها، تخصص یک شرکت خبره در این زمینه است و اگر به دنبال چنین موقعیتی هستید، حتما نمونه کارهای ما در معماران جهت را بررسی کنید. در ادامه بیشتر تاثیر و اصول نورپردازی مناسب دفتر کار را بررسی خواهیم کرد.

تاثیر نورپردازی در دکوراسیون اداری

همانطور که پیش از این اشاره کردیم، نورپردازی صحیح و علمی یک دفتر کار همیشه ترکیبی از منابع مختلف نور مستقیم و غیر مستقیم است. در روش مستقیم، درست مانند یک لامپ رومیزی، نور به شکل مستقیم بر روی سطح کار می افتد. از طرف دیگر در نورپردازی غیرمستقیم، یک بخش یا تمام فضای کار روشن می شود مثل منبع نوری که در سقف کار گذاشته و از بالا به پایین می تابد. نورپردازی ترکیبی، آمیزه ای زیبا از هر دو را تشکیل می دهد.

 

هر یک از این روش ها با توجه به نحوه طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی قابل استفاده هستند و تاثیر متفاوتی بر فضا خواهند داشت و اینکه کدامیک برای محیط مدنظرتان مناسب است، بستگی به شرایط شما دارد.

  • ایجاد انرژی و انگیزه

نورپردازی مناسب می‌تواند به افراد انرژی و انگیزه بیشتری بدهد. نور مناسب و روشن در محیط کار می‌تواند حالت روحی را بهبود بخشیده و افراد را به بهتر و بیشتر کار کردن تشویق کند.

نور طبیعی و مناسب می تواند به افراد احساس زنده بودن و ارتباط با محیط خارجی را بدهد. احساس شادی و انگیزه آن چیزی است که نورهای دلنشین به افراد القا می کنند و به این ترتیب آنها انرژی بیشتری برای کار خواهند داشت.

  • بهبود راحتی و تمرکز

نورپردازی مناسب باعث بهبود تمرکز و توجه افراد می‌شود. استفاده از نور متوازن می‌تواند از ایجاد سایه‌های ناخواسته جلوگیری کند و به افراد کمک کند تا به طور بهتری در کار خود تمرکز کنند. تنظیم شدت نور، حذف سایه‌ها و توزیع یکنواخت نور از عواملی هستند که به بهبود راحتی و تمرکز افراد در محیط کار کمک می کنند.

همچنین استفاده از نورپردازی مناسب می‌تواند فضای اداری را باز و پررنگ نشان دهد و این موضوع احساس آزادی و راحتی بیشتری را به افراد القا کند.

  • تأثیر مثبت بر روحیات افراد

نورپردازی صحیح می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روحیه افراد داشته باشد. در واقع نور مناسب و دلپذیر می‌تواند حالت روحی افراد را بهبود بخشیده و به افراد احساس آرامش و شادی بیشتری بدهد. استفاده از نورهای با رنگ حرارت مناسب همچنین می‌تواند احساس آرامش را به افراد القا کرده و به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

۹ مورد از اصول نورپردازی دفتر کار

نورپردازی قدرتمندترین ابزار برای ایجاد فضا و روحیه دلخواه است و هنگامی که با طرح های رنگی ترکیب شود، می تواند به یک اثر مثبت هنری در محیط کار تبدیل شود.

رنگ های گرم در فضای داخلی همراه با نور سرد هرگز نمی توانند هماهنگ به نظر برسند. از طرف دیگر، هر چه دیوارهای دکوراسیون دفتر کار تیره تر باشد، اتاق کوچکتر به نظر می رسد. بنابراین برای گسترش بصری فضا، باید از رنگ های روشن تر استفاده کنید. دیوارهای سفید همراه با نور آبی می تواند به طور قابل توجهی به بزرگ تر نشان دادن فضا کمک کند.

۱. استفاده از نور طبیعی را در اولویت قرار دهید.

یکی از مهمترین اصولی که باید در بازسازی اداری و طراحی دکوراسیون در نظر گرفته شود، این است که تا آنجا که ممکن است، نور طبیعی را در اولیت قرار دهید. در واقع اولین اصل نورپردازی دفتر کار استفاده از نور طبیعی است. تلاش کنید تا از نور خورشید بهره ببرید و فضای کار خود را نزدیک پنجره‌ها یا مناطقی که نور طبیعی بیشتری دارند، قرار دهید.

۲. از منابع نور با درجه حرارت مناسب بهره ببرید.

با وجود اینکه گفته شد نور طبیعی را در اولویت قرار دهید، قطعا همیشه این امکان وجود ندارد. در صورتی که نور طبیعی کافی نباشد، از منابع نور مصنوعی مانند لامپ‌های LED یا فلورسنت با درجه حرارت رنگ مناسب استفاده خواهد شد تا نوری مشابه به نور طبیعی فراهم شود. توجه به درجه حرارت مناسب در این شرایط اهمیت بسیاری خواهد داشت.

۳. نور را به طور یکنواخت در سراسر فضا توزیع کنید.

توزیع یکنواخت نور، به اندازه استفاده از منبع نور مناسب و حتی در بعضی مواقع بیشتر از آن مهم خواهد بود. این امر تأثیر مستقیمی بر راحتی، تمرکز، و بهره‌وری افراد دارد و راحتی چشمی، کاهش سایه‌ها، راحت تر شدن کار و بهبود انگیزه از مزایایی هستند که توزیع یکنواخت نور خواهد داشت. پس تلاش کنید تا نور به طور یکنواخت در سراسر فضای کار توزیع شود و نقاط تاریک یا روشن کمتری وجود نداشته باشد.

۴. از تابش مستقیم نور جلوگیری کنید.

درست است که میزان کم نور تاثیر منفی بر روی محیط کاری خواهد داشت ولی نمی توان گفت از هر نوری می توان استفاده کرد. نور مستقیم نه تنها تاثیر مثبتی روی محیط ندارد، بلکه ممکن است به چشم آسیب برساند. برای جلوگیری از این موضوع روش هایی مانند استفاده از پرده، پنجره های مات و لامپ های و منابع روشنایی مناسب توصیه می شود.

۵. نورهای قابل تنظیم را فراموش نکنید.

استفاده از نورهای قابل تنظیم که امکان تغییر درجه روشنایی و حرارت رنگ را فراهم می‌کنند. به این صورت به افراد امکان داده می شود تا نور را بر اساس نیاز خود تنظیم کنند. این کار خستگی چشم را تغییر می دهد و از خواب آلودگی افراد در محیط کار جلوگیری می کند.

۶. از نورهای نرم هم در محیط کار بهره ببرید.

از نورهای نرم برای ایجاد اتمسفر دلپذیر و تنش‌زدایی در محیط کار استفاده کنید. این نوع نورها با ویژگی‌های خاص خود به بهبود راحتی، تمرکز و بهره‌وری افراد کمک خواهند کرد و از آنجا که دارای حداقل سایه‌ها هستند، از خستگی چشمی و ایجاد سایه‌های مزاحم جلوگیری می‌کنند. در کل، استفاده از نورهای نرم در محیط کار می‌تواند بهبودی عمده در راحتی و بهره‌وری افراد به ارمغان بیاورد.

۷. اصول روانشناسی نور را در نظر داشته باشید.

با ظهور نورپردازی LED،  تنظیم دمای رنگ نور نیز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. اگر دفتر یا محل کار شما فاقد نور طبیعی است و نورگیر مناسبی ندارد، آرامش یا عدم آرامش؛ می تواند تا حد زیادی به کیفیت نور مصنوعی و دمای رنگ آن بستگی داشته باشد. انتخاب دمای رنگ در یک فضای اداری صرفاً از نقطه نظر عملکردی و نه از دیدگاه طراحی تعیین می شود.

دمای نور گرم به دلیل افزایش تولید هورمون ملاتونین، بدن را به سمت آرامش و حتی خواب آلودگی سوق می دهد و به همین دلیل می توان از چنین طیف نوری در اتاق انتظار، مکان استراحت یا غذاخوری استفاده کرد.

از سوی دیگر، دمای نور سرد باعث بهبود تمرکز و ادراک می‌شود، اما به تدریج بر سیستم عصبی فشار وارد می‌کند. بنابراین به عنوان مثال برای نورپردازی مطب، استفاده از نور سرد به تنهایی توصیه نمی‌شود.

۸. به روشنایی انسان محور اهمیت بدهید.

همانطور که می دانید، شدت و دمای نور طبیعی در زمان های مختلف روز متفاوت است. بنابراین بهترین راه حل تجهیز دکوراسیون اداری به مفهوم نوآورانه روشنایی انسان محور است. این مفهوم نورپردازی، با تغییر شدت و رنگ نور؛ چرخه طبیعی نور روز و ریتم شبانه روزی کارکنان را بازسازی می کند.

شرکت های مدرن با توجه به سلامت کارکنان خود و در عین حال بهره وری کلی نیروی کار، شروع به تجهیز محل خود به سیستم های روشنایی هوشمند و انسان محورکرده اند. لامپ های نوآورانه، با شدت نور و رنگ متغیر و چند سنسور برای تشخیص حضور افراد، از ابزارهایی هستند که آنها به این منظور استفاده می کنند.

۹. تعادل بین نور مستقیم و غیر مستقیم را فراموش نکنید.

تلاش کنید تا بین نور مستقیم که از منبع نور بدون واسطه به سوی سطح کار می تابد و نور غیر مستقیم که از سطوح دیگر به سوی کاربر تابیده می‌شود، تعادل ایجاد شود.

اطمینان از اینکه نورپردازی صحیح را در دفترکار خود ایجاد کرده اید، می تواند پیشرفت های قابل توجهی را برای شما به ارمغان بیاورد. یک نورپردازی اصولی، از طراحی داخلی گرفته تا رفاه و آسایش روانی کارکنان، جنبه‌های ضروری مختلفی را دربر می گیرد. ما از اینکه بسیاری از شرکت‌ها و دفاتر نورپردازی صحیح را انجام نمی‌دهند، متعجب هستیم. متأسفانه، نورپردازی تجاری اغلب در طراحی دفتر نادیده گرفته می شود و تأثیر آن می تواند مضر باشد.

اغلب، کسب و کارها با نورپردازی در محل کار خود اشتباهات مشابهی را مرتکب می شوند. تاثیری که می تواند بر نیروی کار شما داشته باشد، بسیار مهم است و این اشتباهات به راحتی قابل اجتناب هستند. به خصوص هنگامی که با متخصصان ما در  معماران جهت مشورت می کنید.

اشتباهات رایج در نورپردازی دفتر کار

 اگر دفترکار یا شرکت موفقی دارید، به سیستم روشنایی آن توجه کنید. بهره وری کارمندان و زیبایی ظاهری دفتر شما به شدت به وسایل روشنایی که در محل کار خود استفاده می کنید، مربوط است. بنابراین باید از همه اشتباهات همیشگی جلوگیری کنید.

عدم توجه به تعادل و کنتراست

در هر دفتر کار یا محیط اداری، نورپردازی باید به گونه ای انجام شود که قسمت های اصلی را برجسته کند. ورودی اصلی، قسمت پذیرش، میز کارمندان و اتاق کنفرانس؛ مناطق خاص و برجسته هر دفتر کاری می باشد.

عدم رعایت کنتراست مناسب یکی از اشتباهات رایج در طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی اداری است. گاهی اوقات از وسایل روشنایی خیلی کم نور یا پرنور استفاده می شود که ظاهر محیط را تحت تأثیر قرار می دهد. علاوه بر این، اگر کنتراست نور به درستی رعایت نشده باشد، بر میزان بازدهی کارمندان نیز تأثیر منفی می‌گذارند.

نادیده گرفتن سایه ها

گاهی برای خرابکاری، سایه ها و نورها دست به دست هم می دهند. باید به این فکر کنید که منابع نوری در کجای دفتر شما قرار گرفته اند؛ چگونه بر محیط تاثیر می گذارند و سایه ایجاد می کنند. به سایه هایی که مانع فعالیت های روزانه می شوند هم دقت کنید. برای مقابله با سایه های ناخواسته، از منابع نوری تکی پرهیز کنید و نورپردازی چندپایه ای و غیر متمرکز را مد نظر قرار دهید.

در نظر نگرفتن میزان مصرف انرژی

فکر نکنید با نصب انبوهی از لامپ ها در محل کارتان، یک نورپردازی بی نقص با بهره وری بالا را انجام داده اید. هر چیزی اصولی دارد و باید به مصرف انرژی هم فکر کنید. مصرف بالای انرژی می تواند هم هزینه های جاری شما را افزایش دهد و هم بر محیط زیست تاثیر منفی بگذارد.

گروهی از منابع روشنایی مصنوعی، نه تنها مصرف انرژی را کاهش می دهند، بلکه گرمای کمتری هم تولید می کنند و در نتیجه هزینه های سرمایش را نیز کاهش می دهند. راه های زیادی وجود دارد که می توان با آنها مصرف انرژی را کاهش داد که نصب دیمرها برای تنظیم میزان روشنایی، حذف لامپ های غیر ضروری و دریافت نور طبیعی بعضی از این راه ها هستند.

توجه نکردن به زیبایی شناسی

گاهی چیزهایی را می بینیم که تعجب برانگیز است. بعضی ها، وسایلی را برای  روشنایی و نوردهی محل کار خود انتخاب می کنند که اصلا با دکوراسیون و چیدمانشان مطابقت ندارد و این شگفت انگیز و تاسف بار به نظر می رسد.

به همان اندازه که نورپردازی و روشنایی مهم است، وسایل و دکوراسیون داخلی دفتر شما نیز اهمیت دارد. پس قبل از خرید هر چیزی به متناسب و مناسب بودن آن دقت کنید.

ایده‌هایی برای نورپردازی دفتر کار

 

زمان آن فرا رسیده است که فضای کاری خود را با مجموعه ای از ایده های نوین متحول کنید. یک دفتر کار با نور خوب بهره وری را افزایش می دهد و فضایی پر جنب و جوش و جذاب ایجاد می کند، از چراغ‌های آویز شیک گرفته تا وسایل ال‌ای‌دی کم‌مصرف همگی بهره وری را در محیط کار بهبود می دهند.

همکاران ما در معماران جهت راه‌ حل‌های متنوع نورپردازی را برای مطابقت با هر سبک و نیازی ارائه می دهند. فرقی نمی کند بخواهید با ظرافتی خاص، از محل کارتان یک محیط دنج ایجاد کنید، یا اینکه تمرکز کارمندانتان را افزایش دهید؛ ما برای همه این اهداف ایده داریم و با این ایده ها، فضای کاری شما را به مرکز خلاقیت و الهام تبدیل می کنیم. در ادامه چند نمونه از ایده های نورپردازی دفتر کار را معرفی خواهیم کرد.

استفاده از لامپ‌های LED با قابلیت تنظیم رنگ و شدت نور

یکی از ایده هایی که می توانید برای دفتر کار خود در نظر داشته باشید، استفاده از لامپ‌های LED با قابلیت تنظیم شدت و رنگ نور است که افراد را قادر می‌سازد تا نور را بر اساس نیازهایشان تنظیم کنند. این ایده به کاهش خستگی چشمی، افزایش تمرکز و بهبود عملکرد کارکنان کمک می‌کند.

نورپردازی مدرن با استفاده از نورهای LED مخفی در سقف

نصب LED های مخفی در سقف به شکل منظم و همسان، باعث توزیع یکنواخت نور در فضا می‌شود. این کار می‌توانند با ایجاد یک محیط روشن و منطبق با استانداردهای نورپردازی، به بهبود تمرکز و راحتی کارکنان کمک کند.

استفاده از لامپ‌های LED با طراحی مدرن و شیک، نصب سیستم‌های نورپردازی مخفی در سقف با نور یکنواخت و متناسب به داشتن یک نورپردازی مدرن و اصولی کمک می کنند.

 

سیستم های روشنایی خطی

روشنایی خطی همانطور که از نامش پیداست، چراغ هایی با فرمی کشیده و خطی هستند. این چراغ ها با شکلشان مشخص می شوند و از نظر طول، عرض و طراحی متفاوت هستند.

وسایل روشنایی خطی معمولاً در کاربردهای مختلف معماری، تجاری و مسکونی برای ارائه روشنایی کارآمد و یکنواخت استفاده می شوند.

لامپ های رومیزی با بازوهای قابل تنظیم

لامپ های رومیزی با بازوهای قابل تنظیم راه حل های روشنایی عملی هستند که دقیقاً در جایی که شما به آن ها نیاز دارید، نور متمرکز را ارائه می دهند. یک چراغ رومیزی قابل تنظیم با بازوهای انعطاف پذیر خود به شما این امکان را می دهد که نور را در زوایا و ارتفاعات مختلف قرار دهید و از روشنایی مطلوب برای کارهای گوناگون بهره ببرید. این ایده فشار چشم را به حداقل می‌رساند و بهره‌وری را بهبود می‌بخشد.

 

دیوارکوب ها

دیوارکوب ها منابع نوری تزیینی هستند که می توانند فضای کاری شما را متحول و در عین حال پیچیدگی و راز آلودگی را به آن اضافه کنند. این وسایل که بر روی دیوارها نصب می شوند علاوه بر روشنایی خوب، کاربرد تزئینی هم دارند. دیوارکوب ها در سبک های مختلف، از طرح های شیک و مدرن گرفته تا گزینه های سنتی تر، به شما این امکان را می دهند که یک دکوراسیون متناسب و زیبا در محیط کارتان داشته باشید.

نورپردازی دفتر کار خود را به که بسپاریم؟

دفتر کاری که از نظر محیطی به دقت طراحی شده باشد، طوری که در آن کارکنان احساس راحتی کنند؛ مبنای خوبی برای انتشار انرژی مثبت در محیط کار و افزایش میل به پیشرفت است. بسیار مهم خواهد بود که متخصصانی را انتخاب کنید که با طراحی محیط و نورپردازی مناسب، تمام عوامل منفی را به حداقل برسانند.

هنگام انتخاب نور، درجه حرارت و شدت آن، باید به اهداف کاری خود توجه ویژه ای داشته باشید و این کار را تنها افراد متخصص در زمینه طراحی و اجرای دکوراسیون می دانند. ما در معماران جهت در پی آن هستیم که با طراحی مجدد دفتر و محیط کار شما و با توجه به منابع مالی و امکانات موجودتان، بهره وری و کیفیت فعالیت های شما را ارتقاء دهیم. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم