نورپردازی مطب

۱۰ نکته طلایی برای نورپردازی مطب که باید بدانید!

آنچه در این مقاله می خوانید:

تصور کنید وارد مطبی می‌شوید که نورپردازی آن به‌گونه‌ای است که حس آرامش را به شما القا می‌کند. نوری ملایم و گرم که فضا را از هرگونه تنش خالی می‌کند، در فضای داخلی حاکم است. فراموش نکنید که نورپردازی مطب، فراتر از زیبایی، نقش اساسی در سلامتی و آرامش بیمار ایفا می‌کند.

در این مقاله، به سفری در دنیای نورپردازی مطب خواهیم رفت و نکات طلایی را برای خلق فضایی گرم و صمیمی با نور را به شما خواهیم گفت. با ما همراه باشید تا با نورپردازی ایده‌آل، مطب خود را به فضایی دلنشین برای بیماران خود تبدیل کنید.

اهمیت نورپردازی مطب

نورپردازی مطب پزشکی

نورپردازی مطب، نقشی کلیدی در سلامتی، آرامش و جلب اعتماد بیماران دارد. نوری که به‌درستی در مطب به کار رفته باشد، می‌تواند فضایی صمیمی ایجاد کند، اضطراب و استرس بیماران را کاهش دهد و به آن‌ها در گذراندن تجربه درمانی بهتر کمک کند.

نورپردازی مناسب می‌تواند باعث افزایش دقت و تمرکز کادر درمان شده و به آن‌ها در انجام وظایف خود به‌طور دقیق‌تر یاری رساند. در نهایت، نورپردازی مطب قادر است که به عنوان ابزاری برای برندسازی و ارتقای وجهه مطب شما عمل کند و ظاهری مدرن و حرفه‌ای به آن ببخشد.

انواع نورپردازی مطب

نکات مهم در نورپردازی مطب

در مطب‌ها، انواع مختلفی از نورپردازها استفاده می‌شود که خود به دو دسته مستقیم و غیر مستقیم (موضعی و محیطی)، تقسیم می‌شوند. نور مستقیم یا موضعی می‌تواند برای نقاط خاص مانند میز معاینه یا صندلی دندانپزشکی استفاده شود. نور غیر مستقیم یا محیطی می‌تواند برای روشن ساختن کلی فضاهای مطب مانند اتاق انتظار یا پذیرش استفاده گردد. در ادامه بیشتر به جزئیات انواع نورپردازی غیر مستقیم در مطب می‌پردازیم.

 • نورپردازی عمومی مطب

نورپردازی عمومی، اولین و مهم‌ترین بخش نورپردازی در مطب است که به روشنایی کلی فضا می‌پردازد. این نوع نورپردازی مهمترین بخش در طراحی و اجرای دکوراسیون مطب است و باید به گونه‌ای باشد که روشنایی کافی برای انجام وظایف مختلف در مطب را فراهم کرده و فضایی روشن و دلنشین ایجاد نماید. به علاوه نورپردازی عمومی، باید از ایجاد سایه‌های مزاحم و خیرگی نور جلوگیری کند. برای نورپردازی عمومی مطب، می‌توان از منابع مختلفی مانند چراغ‌های سقفی، آویز و دیواری استفاده کرد.

 • نورپردازی موضعی در مطب

نوعی از نورپردازی است که برای روشنایی دقیق یک ناحیه خاص در مطب استفاده می‌شود. این نوع نورپردازی در موارد مختلفی مانند معاینه و درمان بیماران، کادر پزشکان و دستیاران استفاده می‌شود. به طور شفاف، چراغ‌های معاینه برای روشنایی دقیق ناحیه موردنظر در هنگام معاینه و درمان استفاده می‌شوند. در نورپردازی موضعی از چراغ‌های مطالعه برای نورپردازی میز کار پزشکان و دستیاران استفاده می‌شود. این چراغ‌ها باید نور کافی برای انجام وظایف مختلف مانند نوشتن، مطالعه و کار با کامپیوتر را فراهم کنند.

 • نورپردازی تاکیدی برای المان‌های خاص

نورپردازی تاکیدی، برای برجسته کردن المان‌های خاص در مطب مانند تابلوها، گیاهان و یا قفسه‌های کتاب استفاده می‌شود. این نوع نورپردازی می‌تواند به ایجاد فضایی جذاب و دلنشین در مطب کمک کند و منجر به جلب توجه بیماران به المان‌های خاص در مطب گردد.

 • نورپردازی بر اساس نوع رنگ

علاوه بر موارد ذکر شده، نورپردازی را می‌توان بر اساس رنگ نور نیز به دو دسته تقسیم کرد. نورپردازی با نور سفید که برای ایجاد فضایی روشن و خنثی به کار می رود و نورپردازی با نور رنگی که برای ایجاد فضایی شاد و پویا یا آرامش‌بخش کارایی دارد.

 استفاده از رنگ‌های روشن و ملایم مانند سفید، کرم، آبی روشن و سبز روشن می‌تواند به ایجاد فضایی آرامش‌بخش در مطب کمک کند.

نکته: رنگ‌های روشن و ملایم می‌توانند به انعکاس بیشتر نور و روشن‌تر شدن فضا کمک کنند. این امر می‌تواند به خصوص در مطب‌های کوچک و تاریک بسیار مفید باشد.

اصول نورپردازی مطب

ایده های نورپردازی مطب

با اشراف داشتن بر اصول نورپردازی در مطب می‌توانید یک محیط روشن، دلنشین و بدون سایه‌های ناخوشایند را برای کاربران فراهم کنید. ما در ادامه به مهم‌ترین اصولی که می‌توانند در این راه کمک‌کننده شما باشند، اشاره کرده‌ایم.

 • تامین روشنایی کافی

مهم‌ترین اصل در نورپردازی مطب، تامین روشنایی کافی برای انجام وظایف مختلف در مطب است. نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که سایه‌های مزاحم و خیرگی نور ایجاد نکند. خیرگی نور می‌تواند باعث خستگی چشم، سردرد و حتی تصادفات شود و برای جلوگیری از این امر در مطب، می‌توان از لامپ‌های با دیفیوزر یا چراغ‌های سقفی با حفاظ استفاده کرد.

 • استفاده از نورهای باکیفیت

استفاده از نورهای باکیفیت و کم‌مصرف، به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و طول عمر بیشتر لامپ‌ها کمک می‌کند. نورهای باکیفیت، نور طبیعی و بدون لرزش را ارائه می‌دهند که برای سلامتی چشم بیماران و کادر درمان مفیدتر است.

 • توجه به نوع فعالیت و تخصص پزشک

نوع فعالیت و تخصص پزشک می‌تواند در انتخاب نوع نورپردازی مناسب موثر باشد. برای مثال، در مطب‌های دندانپزشکی به نورپردازی قوی‌تر و دقیق‌تر نسبت به مطب‌های روانشناسی نیاز است. حال‌آنکه در مطب روانشناسی نیاز به یک نورپردازی ملایم و آرامش‌بخش برای ایجاد فضایی امن و صمیمی است که می‌توان با استفاده از رنگ‌های گرم این فضا را در مطب روانشناسی خلق کرد.

 • توجه به سلیقه و نیاز بیماران

نورپردازی باید مطابق با سلیقه و نیاز بیماران باشد. برای مثال، نورهای خیلی روشن و زننده می‌توانند برای برخی از بیماران آزاردهنده باشند، مخصوصاً برای بیمارانی که تازه از خواب بیدار شدن یا به نور حساسیت دارند. در همین راستا در زمان طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی و یا بازسازی مطب در بخش مراقبت‌های بهداشتی بیماران از نورهای ملایم و غیرمستقیم بهره ببرید. این نوع نورپردازی سایه‌های خشن را از بین می‌برد و فضایی آرامش‌بخش ایجاد می‌کند.

 • نورپردازی بخش‌های مختلف مطب

هر بخش از مطب نیاز به نورپردازی خاص خود دارد. برای مثال، اتاق معاینه به نورپردازی قوی‌تر و دقیق‌تر نسبت به اتاق انتظار نیاز دارد، در اتاق معاینه می توان از چراغ‌های سقفی با نور سفید و لامپ‌های LED استفاده کرد. این در حالی است که سالن انتظار به نورپردازی ملایم‌تر و آرامش‌بخش‌تر نیاز دارد. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم از نورهای طبیعی و لامپ‌های با رنگ گرم استفاده شود تا بیماران در حین انتظار، احساس راحتی و آرامش بیشتری را تجربه کنند. لازم به ذکر است که علاوه بر نورهای سفید و زرد، نورهای دیگری به اسم نچرال هم هستند که ترکیب نور سفید و زرد را دارند و می توان از آنها نیز در نورپردازی استفاده کرد.

 • استفاده از نور طبیعی

استفاده از نور طبیعی در صورت امکان، می‌تواند به ایجاد فضایی روشن‌تر و دلنشین‌تر در مطب کمک کند. نور طبیعی می‌تواند به کاهش خستگی چشم و افزایش روحیه بیماران و کادر درمان کمک کند. در همین راستا پنجره‌ها را طوری قرار دهید که نور طبیعی به طور مستقیم به داخل مطب بتابد و ترجیحا از پرده‌های نازک و روشن استفاده کنید تا نور طبیعی به داخل مطب به‌آسانی نفوذ پیدا کند.

 • تنظیم نورپردازی

نورپردازی باید به‌گونه‌ای صورت گیرد که قابل تنظیم باشد و بتوان شدت و رنگ نور را در صورت نیاز تغییر داد. استفاده از لامپ‌های LED با قابلیت تنظیم، می‌تواند طیف وسیعی از رنگ‌ها و شدت نور را برای کاربران ایجاد کند. همچنین بهره بردن از دیمر به شما این امکان را می‌دهد که شدت نور را به دلخواه خودتان تنظیم کنید. به علاوه استفاده از پرده‌های متحرک هم امکان تنظیم میزان نور طبیعی ورودی به مطب را برای کادر درمان و بیماران فراهم می‌کند.

نکات مهم در نورپردازی مطب

اصول نورپردازی مطب

نورپردازی در دکوراسیون داخلی مطب یکی از مهم‌ترین عوامل است که تاثیر زیادی بر فضای کلی و همچنین راحتی کاربران می‌گذارد. در نظر داشتن نکات زیر می‌تواند به طراحان و مجریان دکوراسیون داخلی کمک کند تا نورپردازی مناسبی را برای مطب ارائه دهند:

 • استفاده از لامپ‌های با CRI بالا

CRI (شاخص نمود رنگ)، معیاری برای سنجش کیفیت نور است. لامپ‌های با CRI بالا، رنگ‌ها را طبیعی‌تر نشان می‌دهند و خیره‌کنندگی کمتری دارند.

 • توزیع یکنواخت نور

اطمینان حاصل کنید که نور به طور یکنواخت در تمام فضاهای مطب پخش می‌شود تا هر نقطه‌ای از فضا روشنایی متوسطی داشته باشد.

 • انتخاب رنگ مناسب نور

رنگ نور بسیار مهم است؛ باید از رنگ‌هایی که راحتی بیشتری به بیماران و پرسنل می‌بخشند استفاده شود. به‌عنوان‌مثال، از نور طبیعی گرم و دلنشین بهره ببرید.

 • انتخاب دمای رنگ نور مناسب

انتخاب دمای رنگ نور مناسب

شاخص دیگری که در این زمینه وجود دارد، تنظیم نور کلوین است. واحد اندازه گیری دمای رنگ نور براساس کلوین می باشد و بر طبق استاندارد ANSI 8، نوع دمای رنگ نور به صورت اسمی (Nominal) تعریف شده که ۲۷۰۰ کلوین، ۳۰۰۰ کلوین، ۳۵۰۰ کلوین، ۴۰۰۰ کلوین، ۴۵۰۰ کلوین، ۵۰۰۰ کلوین (دمای رنگ نور خورشید)، ۵۷۰۰ کلوین و ۶۵۰۰ کلوین را شامل می شود.

 • نورپردازی طبیعی

از نور طبیعی نیز غافل نشوید و فضاهایی با پنجره‌های بزرگ و شیشه‌هایی که نور را به داخل هدایت می‌کنند، هم بهره ببرید. همچنین تعادل مناسبی بین نور طبیعی و مصنوعی در فضاهای مطب ایجاد کنید.

 • مناسب بودن نور برای انجام کارها

فضاهایی مانند اتاق معاینه که باید کارهای دقیق انجام شود را شناسایی کنید. این فضاها باید دارای نور کافی و مناسب برای انجام کار باشند.

 • استفاده از روشنایی محیطی

روشنایی محیطی هر بخش از مطب باید با توجه به نوع کاربری آن انجام شود. برای مثال، روشنایی محیطی اتاق معاینه باید با روشنایی محیطی اتاق انتظار فرق داشته باشد.

 • استفاده از فناوری‌های نورپردازی مدرن

مثلاً استفاده از LED های قدرتمند و صرفه‌جویی در مصرف انرژی، علاوه بر اینکه زیبایی را برای فضای مطب به ارمغان می‌آورد، در صرفه‌جویی کردن هزینه‌ها هم موثر است.

 • رعایت استانداردها و مقررات ایمنی

از لحاظ نصب و استفاده از تجهیزات نورپردازی، حتماً استانداردها و مقررات ایمنی را رعایت کنید تا هیچ خطری برای کاربران ایجاد نشود.

 • آزمون و ارزیابی

پس از اجرای نورپردازی، حتماً آن را آزمایش کرده و نظرات کاربران (مانند بیماران و پرسنل) را جویا شوید تا در صورت نیاز تغییرات لازم را اعمال کنید.

بهترین انواع چراغ ها برای نورپردازی مطب

کلینیک زیبایی دکتر پاویز

انتخاب چراغ مناسب در نورپردازی مطب یکی از مهمترین نکات است و از آنجا که نورپردازی مناسب می‌تواند تأثیر بزرگی در آرامش و راحتی بیماران و همچنین کارکنان داشته باشد، در ادامه انواع چراغ های مورد استفاده در نورپردازی مطب را معرفی کردیم:

 • چراغ‌های فلورسنت

این نوع چراغ‌ها به دلیل اقتصادی بودن و نور متوازنی که ایجاد می‌کنند، در بیشتر مطب‌ها استفاده می‌شوند. آنها انرژی کمتری را مصرف می‌کنند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی می‌شوند. حتی اگر می خواهید مصرف انرژی کمتری داشته باشید هم می توانید از چراغ‌های فلورسنت کم مصرف که چراغ‌ها ترکیبی از فلورسنت و LED هستند نیز استفاده کنید.

 • چراغ‌های LED

این نوع چراغ‌ها انرژی کمتری مصرف می‌کنند و دارای عمر طولانی‌تری نسبت به چراغ‌های فلورسنت هستند. علاوه بر این، حرارت کمتری تولید می‌کنند. در صورتی که از تابلوهای نقاشی یا گل و گیاه در طراحی مطب استفاده شده است، چراغ های ریلی و یا لامپ های LED می توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند. به این طریق یک سایه روشن ملایم در فضا ایجاد می شود که فضا را زیباتر می کند.

 • چراغ‌های هالوژن

این نوع چراغ‌ها بیشتر برای ارائه نور معادل با نور طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند و به دلیل این خاصیت برای مطب هایی که نیاز به نمایش دقیق رنگ ها دارند، انتخاب مناسبی هستند. مطب های دندانپزشکی، پوست و زیبایی و چشم پزشکی می توانند از این چراغ ها استفاده کنند.

 • نورهای خطی

چراغ های خطی شاید یکی از بی رقیب ترین ها باشند و به همین دلیل است که اخیرا خیلی ترند شده اند. این چراغ ها به صورت روکار و توکار در اتاق معاینه، سالن انتظار، بالای کانتر و هر فضای دیگری مورد استفاده قرار می گیرند. با این چراغ ها می توانید مطمئن باشید که حس مدرنیته و پیشرفته بودن فضا را به مراجعین مطب می دهید.

 • چراغ های مگنتی

چراغ‌های مگنتی معمولاً برای موارد خاص و محدودی از مطب‌ها مناسب هستند. این نوع چراغ‌ها اغلب برای استفاده در مواردی که نیاز به نور متحرک و قابل تنظیم دارند، به کار می‌روند. چراغ های مگنتی را می توان داخل یک ریل به هر جایی جا به جا کرد و برای استفاده در مطب‌های فیزیوتراپی و توانبخشی، دندانپزشکی و … مناسب هستند.

 • چراغ های پروژکتوری

چراغ‌های پروژکتوری به دلیل قدرت نور بالا و توانایی ایجاد نورپردازی گسترده، برای برخی از مطب‌ها و محیط‌های خاص مناسب هستند. در واقع از چراغ های پروژکتوری برای نورهای موضعی در مطب هایی همچون فیزیوتراپی و توانبخشی، تصویربرداری پزشکی، دندانپزشکی و … استفاده می شود.

در هر صورت، برای انتخاب چراغ مناسب برای نورپردازی مطب، لازم است که نیازهای خاص مطب و همچنین استانداردهای بهداشتی و ایمنی را در نظر گرفته و بهترین گزینه را انتخاب کنید. یکی از پروژه های ما در معماران جهت که از انواع این چراغ ها در آن استفاده کردیم، پروژه کلینیک زیبایی دکتر پاویز واقع در سعادت آباد است و شما می توانید تصاویر این پروژه را در ادامه مشاهده کنید.

بهترین تیم طراح و اجرای دکوراسیون برای مطب

همه نکاتی که تا اینجا گفتیم، فقط بخشی از نکاتی بود که باید در دکوراسیون مطب در نظر گرفته شود و قطعا بازسازی کلینیک یا مطلب بسته به مقدار فضا و بودجه و زمینه تخصصی کار یک مطب، متفاوت خواهد بود. به همین دلیل است که همیشه باید کار را به کاردان سپرد و دراین خصوص هم باید همین کار را کرد. تنها یک شرکت که تخصص آن طراحی و اجرای دکوراسیون است می تواند در این زمینه با شما کمک کند.

انتخاب بهترین شرکت دکوراسیون داخلی در تهران، کار دشواری است؛ چرا که شرکت‌های متعددی در این زمینه مشغول فعالیت هستند. برای اینکه بتوانید گزینه مناسبی را جهت نورپردازی و بازسازی مطب انتخاب کنید، می‌بایست درباره تجربه و تخصص گروه دکوراسیون مورد نظرتان تحقیق کنید و اطمینان حاصل کنید که تیم دارای تجربه و تخصص لازم در زمینه طراحی و اجرای دکوراسیون داخلی مطب‌های پزشکی است.

برای این کار نمونه کارهای شرکت مورد نظرتان را بررسی کنید و مطمئن شوید که تجربه خوبی در این زمینه دارد. به این صورت می توانید موفقیت های گذشته شرکت را هم مورد بررسی قرار دهید. همچنین توجه کنید که چقدر دقیق و متعهد هستند و این را می توانید با تحقیق در مورد مشتریان قبلی آن شرکت انجام دهید. با کمی تحقیق در مور معماران جهت شما می توانید پی ببرید که قطعا بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

تیم معماران جهت با بیش از ۱۲ سال تجربه، به دنبال خلق فضاهایی است که نه تنها زیبا و کاربردی باشند، بلکه در آنها رگه های از زندگی شکوفه بزند. ما با اتکا به خلاقیت معماران و طراحان برجسته و مهندسین باتجربه خود، راه‌حل‌های نوآورانه و متناسب با نیازهای شما ارائه می‌دهیم. این را می توانید در نمونه کارهای قبلی ما ببینید و برای دریافت اطلاعات بیشتر، با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول در خصوص نورپردازی مطب

لامپ‌های LED با CRI بالا برای نورپردازی در این فضاها مناسب هستند. همچنین شما می توانید از چراغ های SMD و COB هم استفاده کنید.

دیمر به شما این امکان را می‌دهد که شدت نور را به دلخواه خود تنظیم کنید.

هزینه نورپردازی مطب به عوامل مختلفی مانند متراژ مطب، نوع لامپ‌ها و تجهیزات مورد استفاده و دستمزد متخصص نورپردازی، داخلی یا وارداتی بودن و داشتن یا نداشتن گارانتی بستگی دارد.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم