interior design

زمان بازسازی ساختمان را کوتاه تر کن

 

بودجه مد نظر، متراژ ساختمان، تخریب یا عدم تخریب بنا، نظرات کارفرما، نوع کاربری بنا، حذف یا افزودن قسمتی در ساختمان، تعویض یا عدم تعویض تاسیسات ساختمانی و… همه عواملی هستند که بر زمان بازسازی ساختمان موثر هستند.

در ضمن هر چقدر بازسازی بنیادی تر باشد و کارهای جزئی در آن زیاد باشد زمان آن هم بیشتر خواهد بود.

پروسه بازسازی در ساختمان های مسکونی سریع تر خواهد بود اما در ساختمان های غیر مسکونی مانند بناهای اداری و تجاری پروسه آن طولانی تر خواهد بود زیرا در زمان های اداری که زمان زیادی از طول روز را شامل می شوند نمی توان بازسازی انجام داد.

اقدام برای شروع پروسه بازسازی ساختمان مسکونی با توجه به پارامترهای مختلفی انجام می گیرد. بسیاری از افراد از طولانی و زمان بر شدن بازسازی خانه شان راضی نیستند. بنابراین بهتر است عواملی که موجب به تاخیر افتادن بازسازی می شود را بشناسیم تا بتوانیم از آنها جلوگیری کنیم.

طراحی به عنوان اولین قدم

اگر اولین اقدامی که در پروسه بازسازی انجام می شود طراحی باشد در هنگام انجام روند کار ما می دانیم که قرار است چه کاری انجام شود به ویژه برای فضاهایی که تغییر در نقشه و تخریب نیاز است. هر چقدر با صبر و دقت روی جزییات نقشه ها کار کنید و برای طراحی زمان بگذارید مسیر بازسازی واضح تر می شود و در زمان کمتری به نتیجه می رسد. طراحی قبل اجرا کمک زیادی به کاهش هزینه ها می کند به واسطه اینکه رفت و برگشت و اعمال نظرات در طراحی راحت تر است ولی در اجرا مستلزم هزینه بالا می باشد.

 

interior design

 

 

انتخاب استادکاران ماهر

بهتر است از قبل نمونه کارهای استادکاران را ببینید تا از سطح کیفیت کار آنها اطمینان حاصل کنید تا اجرای بی کیفیت و در نتیجه اجرای دوباره کار را شاهد نباشید. اگر نمونه کار میسر نبود سعی کنید از شخص دیگری که تجربه این اکیپ را داشته مشورت بگیرید و آنها به شما معرفی کنند.

 

برنامه ریزی پروژه بازسازی ساختمان

برای راحت کردن پروسه برنامه‌ریزی و کنترل پروژه بهتر است از نمودار گانت استفاده کنید. این نمودار زمان نمایش هر فعالیت، امکان انجام فعالیت ها به صورت همزمان و متوالی، درک بهتر از مراحل اجرای فعالیت ها، اجرا وضعیت پروژه در زمان حال و… را نشان می دهد.

در این چارت همه چیز به حالت بصری به تصویر درآمده، بنابراین با یک نگاه می توان فهمید که در چه تاریخی چه فعالیتی می بایست انجام می گرفته اما دچار تاخیر شده در نتیجه خیلی سریع راهکارهای اصلاحی را می توان برنامه ریزی کرد.

بعضی فعالیت ها پیش نیاز همدیگر هستند و باید به ترتیب انجام شوند. به عنوان مثال ابتدا تخریب سپس دیوارچینی و بعد سرامیک کردن کف انجام می شود. بستگی به نوع پروژه، برخی فعالیت ها هم می توانند همزمان انجام شوند مثلا کارهای چوبی با هم اجرا شوند یا نصب کابینت آشپزخانه و نصب درها یا لوله کشی و برق کاری می توانند با هم پیش بروند در نتیجه زمان بازسازی جلو می افتد.

 

Gantt chart

 

بیشترین بازه زمانی

به جدول زمان بندی تان امیدوار نباشید چون احتمال دارد برخی از فضاها محدودیت زمانی داشته باشند و طبق پروسه ای که مدنظرتان است نتوانید کار بازسازی ساختمان را به جلو ببرید. پس زمان هایی که با استادکار هماهنگ می کنید مطابق با قوانینی که برای ساختمان سازی است باشد و بیشترین مدت زمان را در نظر بگیرید.

البته در صورتی که نیروی کار و ساعات شیفت کاری اضافه شود، زمان اجرای خدمات بازسازی کمتر می شود ولی باید توجه کرد که صرف کاهش زمان بازسازی کیفیت پروژه کاهش نیابد. در بهار و تابستان سرعت بازسازی بیشتر از پاییز و زمستان است.

 

برآورد درست هزینه

یک موردی که می تواند در پروسه کار وقفه بیندازد این است که حین بازسازی ساختمان، بودجه ای که در نظر گرفته بودید کم بیاید و این باعث می شود که زمان سپری شود و پروسه بازسازی بیشتر طول بکشد.

بهتر است در ابتدای کار برآورد هزینه را چک کنید تا بدانید که امکان اجرای یک فعالیت را دارید و بی گدار به آب نزنید.

 

آب و هوای فصلی در روند اجرای بازسازی

این که پروژه شما در چه آب و هوایی اجرا شود مساله مهمی است. مثلا در پاییز و زمستان نیروی کار و حجم کار اندک است. بعضی عملیات بنایی مثل گچ کاری، رنگ آمیزی و… با درجه هوای آن ناحیه مرتبط هستند. برف و باران هم می توانند روی زمان پروژه اثر بگذارند.

 

مصالح مورد احتیاج برای بازسازی ساختمان

یکی از پارامترهای تاثیرگذار در مدت زمان بازسازی، خوش قولی تامین کننده مصالح پروژه است. اگر مصالح مورد نیاز به محل پروژه در زمان مناسب ارسال نشود طبیعتا در زمان بازسازی وقفه میفتد.

مساله بعدی استفاده از مصالح در دسترس و ایرانی موجود در بازار است که روند سفارش تا تحویل مصالح را تسهیل می کند در حالیکه در صورت سفارش از برندهای وارداتی و خاص ممکن است مدت زمان در نظر گرفته شده برای بازسازی به تاخیر بیفتد.

استفاده از متریال های پیش ساخته هم می تواند راهی برای تسریع فرآیند بازسازی ساختمان باشد مثلا استفاده از گچ بری های آماده پیش ساخته دکوراتیو می توانند جایگزین بنایی و گچ کاری باشد که در محل پروژه انجام می گیرد.

 

polyurethane decorative plaster

 

 

عملیات بازسازی ساختمان

تخریب یکی از وقت گیرترین، حساس ترین و پر مخاطره ترین بخش های یک پروژه بازسازی است که زمان زیادی وقف آن می شود. همچنین در پروژه بازسازی زمان زیادی صرف کارهایی چون تعمیرات، کف سازی، دیوارچینی می شود. منطقه و محله ای هم که ساختمان در آن قرار دارد مساله مهمی در تعیین مدت زمان پروژه است. اینکه دسترسی به آن قسمت از شهر چقدر زمانبر است یا منطقه مورد نظر دارای ترافیک است یا خیر.

همچنین در شرایطی که بازسازی ساختمان نیاز به گرفتن مجوز از شهرداری داشته باشد و اشتباهات اداری در پروسه صدور این مجوز اتفاق بیفتد روند کار دچار تاخیر می شود. همچنین گاهی اوقات بحث هایی که بین پیمانکار و کارفرما پیش می آید باعث دیر به نتیجه رسیدن پروژه بازسازی می شود.

علاوه بر عواملی که به آنها اشاره شد کارهای زمانبر دیگری هم وجود دارند مثل مجوز ساخت، تجهیز کارگاه، و… که ممکن است از موارد دیگر بیشتر طول بکشند.

روند بازسازی باید در کمال دقت اجرا شود وگرنه برای همسایگان مشکل ایجاد می کند و زمان و هزینه های کار را بالا می برد.

مراحل شروع تا اتمام یک پروژه بازسازی بسته به حجم پروژه حدودا یک تا چهار ماه زمان می برد. این روند شامل بازدید، بررسی و تحلیل اولیه، طراحی و برنامه ریزی مراحل کار، پروسه پیش از ساخت، پروسه ساخت و اجرا، اتمام پروژه می باشد.

پس از اتمام بازسازی ساختمان در صورت نگرفتن تاییدیه نهایی از سازمان های مربوطه، پیمانکار باید ایرادات کار را رفع کند و کار را به درستی تحویل دهد.

 

 home renovation

 

 

سخن پایانی

در این مقاله به عواملی اشاره شد که درمدت زمان بازسازی ساختمان شما موثر هستند. بازسازی یک فرآیند پیچیده است و شاید بیش از چهل آیتم ساختمانی را شامل می شود. بهتر است اگر تجربه این کار را ندارید، پروژه خود را به یک شرکت حرفه ای بسپرید تا بدون نگرانی پروژه ایده آل خود را تحویل بگیرید و خود را شخصا درگیر چالش های اجرای بنا نکنید. یک شرکت بازسازی می تواند یک برنامه زمان بندی منعطف تنظیم کند و با تیم مجرب خود برای تمام مراحل انجام  پروژه مدت زمان منطقی اختصاص دهد تا ساختمان شما به موقع تکمیل شود.

منابع:

https://beautyharmonylife.com/ways-to-reduce-construction-times-for-your-home-renovation-projects/

https://www.housebeautiful.com/home-remodeling/a25588459/home-renovation-timeline/

https://www.wikipedia.org

نگارنده: سیده کاملیا کلانتری

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم