kitchen decoration

دکوراسیون آشپزخانه

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه

طراحی آشپزخانه ابتدا برعهده مهندس معمار و سپس طراحی داخلی آن بر عهده طراح داخلی است. دکوراسیون آشپزخانه به سبکهای مختلفی انجام میشود؛ که اگر آشپزخانه کوچک باشد سبک مدرن انتخاب بهتری است چون استفاده از رنگهای روشن و خنثی فضا را بزرگتر جلوه می دهد. در آشپزخانه های بزرگ اما محدودیتی نیست و با توجه به سلیقه کارفرما می توان از سبک کلاسیک هم استفاده کرد. سبک طراحی آشپزخانه شما هر چه که باشد، مهمترین عنصر در آشپزخانه انتخاب کابینت است که باید به طراحی آن دقت کرد.

سبک زندگی در طراحی آشپزخانه

سه فعالیت کلی در آشپزخانه صورت میگیرد: ۱. آماده سازی و پخت غذا ۲. ذخیره سازی مواد غذایی و ظروف ۳. سرو وصرف غذا
لایف استایل شما تقسیم بندی فضا برای این سه فعالیت را تعیین می کند. نگاه کردن به واقعیات زندگی تان کمک میکند به طرح کاربردی تری برسید:

-اگراهل معاشرت و برگزاری مهمانی هستید نیاز دارید که لوازم و تجهیزات مخصوص آشپزی را داخل آشپزخانه تان بگذارید، پس کابینت های قدی و جادار و حتی پنتری برای شما مناسب خواهند بود.

-اگر کودک خردسال دارید استفاده از سطوح مقاوم در برابر خراشیدگی و استفاده از کابینت به جای شلف توصیه میگردد.

-اگرکارمند هستید و وقت آشپزی ندارید به جای کانترعریض یا گاز مبله، از گاز رومیزی و کانتر باریکتری استفاده کنید و فضای آشپزخانه را بیهوده اشغال نکنید.

-اگرعلاقمند به آشپزی و خوردن غذای خانگی هستید،شلف و کابینت های بیشتر و کانتر یا جزیره عریض تر پیشنهاد می شود.

 

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبکهای مختلف

مرحله ابتدایی در انتخاب ظاهر آشپزخانه انتخاب سبک مورد علاقه تان است. در طراحی آشپزخانه سبکهای متفاوتی چون مینیمال، روستیک، بوهو،، صنعتی و… وجود دارد اما در ایران سه سبک مدرن، کلاسیک و نئوکلاسیک پرطرفدارند.

۱.دکوراسیون آشپزخانه سبک مدرن

سبک مدرن یکی از محبوبترین سبک‌های جهان نیز است که علت آن کاربردی بودن، پرهیز از شلوغی وتزئینات اضافی می باشد.

از اصول مهم این سبک؛ کابینت‌های بدون قاب، ساده با خطوط افقی یا عمودی است.امروزه کابینت‌های مدرن بدون دستگیره یا با دستگیره ‌های توکار طراحی می‌شوند.

در این سبک استفاده از رنگهای خنثی مانند سفید،کرم وخاکستری توصیه می شود، اگرچه در سالهای اخیراستفاده از رنگهای دیگر حتی رنگهای شارپ و پرحرارت هم متداول شده است.

۲.دکوراسیون آشپزخانه سبک کلاسیک

آشپزخانه کلاسیک، از کابینت های چوبی یا ممبران تشکیل می شود با این تفاوت که بر خلاف سبک مدرن، کابینتها ابزار خورده و دارای جزییات ومنبت کاری هستند. کنار درکابینتها، ستونهای تزیینی و سرستونهایی با نقوش گل وبرگ به همراه تاج به کار میرود.معمولا از رنگ طلایی در منبت کاری های این سبک استفاده می شود. بقیه اجزا و اکسسوری های این آشپزخانه هم از مدل های کلاسیک و پر تزیین انتخاب می شوند.

 classic kitchen

آشپزخانه به سبک کلاسیک

 

۳.دکوراسیون آشپزخانه سبک نئوکلاسیک

آشپزخانه نئوکلاسیک از نظر ظاهری تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک است؛ در واقع نه زرق وبرق کلاسیک و نه سادگی مدرن را دارد در عین حال ترکیبی منحصر به فرد ایجاد می کند.

کابینت‌های نئوکلاسیک معمولا مشابه سبک کلاسیک، قاب دار ولی ساده و ظریفتر طراحی می‌شوند.این کابینتها دیگر منبت کاری وستون و سر ستون تزیینی ندارند.

رنگ‌های پرطرفدار این سبک رنگهای گرم،بژ،طوسی، طیف سبز و آبی (به ویژه زیتونی و سورمه‌ای) است.

چراغ آویزها و اکسسوریهای این سبک نیز، نسبت به سبک مدرن پرکارتر ولی ازسبک کلاسیک ساده ترهستند.

 

مثلث کار درنقشه آشپزخانه

بعد از اینکه شکل کلی اشپزخانه و لوازم ضروری (مانند ماشین لباسشویی وظرفشویی،یخچال،گاز و مایکروویو) مورد نیاز شما تعیین شد بحث مثلث کار به میان می آید. مثلث کار که مثلث طلایی هم نامیده می شود از قوانین مهم در طراحی چیدمان آشپزخانه است.

اگر اهل برگزاری مهمانی در منزل باشید ممکن است بعد از مراسم از خستگی دچار پادرد شوید یا حتی درآشپزی روزمره برای خانواده از فاصله زیاد بین یخچال و سینک اذیت شوید، در این صورت باید مثلث کار آشپزخانه را مورد تجدید نظر قرار دهید چون احتمالا مساله ای را نادیده گرفته اید.

 

 gold triangle in kitchen-دکوراسیون آشپزخانه

مثلث طلایی در آشپزخانه

مثلث کار به زبان ساده

سه نقطه اصلی که بیشترین فعالیت آشپزخانه در آنها انجام می شود؛سینک ،اجاق گاز و یخچال است. اگر مرکز این سه نقطه را به هم وصل کنیم مثلث کار تشکیل میشود. قانونی که این سه نقطه رو درکاربردی­ترین حالتش قرار میدهد، قانونی است به نام قانون طلاییِ مثلث کار.این نقاط باید در فاصله مناسبی از هم قرار بگیرند پس نباید خیلی به هم نزدیک یا دور باشند. مانع حرکتی در فضای رفت وآمد بین آنها نیز وجود نداشته باشد.

در واقع تفاوت داشتن یک آشپزخانه خوب و معمولی با رعایت نکات این قانون میسر است که در مقاله ای جداگانه بیشتر به آن می پردازیم.

 

نورپردازی در آشپزخانه

یکی از مواردی که گاهی نسبت به آن در طراحی آشپزخانه غفلت می شود نورپردازی است. نورپردازی اصولی (نور مصنوعی و طبیعی) فضای دلپذیری در آشپزخانه ایجاد می کند. یک آشپزخانه تاریک و کم نور، فضا را کوچک‌ تر از آنچه که واقعا هست نشان می دهد. بنابراین نورپردازی باید متناسب با فضا صورت گیرد تا تاثیرخوبی روی کاربر بگذارد. ضرورتی برای وجود نور طبیعی در آشپزخانه وجود ندارد اما وجود پنجره و نور طبیعی یک ارزش افزوده برای آشپزخانه محسوب میشود. راهکارهای زیادی نیز برای ورود نورطبیعی بیشتر به فضای آشپزخانه وجود دارد مانند استفاده از پرده های به رنگ روشن یا پرده هایی با جنس سبک مثل حریر.

 

 

kitchen lighting-دکوراسیون آشپزخانه

نورپردازی مناسب

 

انتخاب کابینت

کابینتهای آشپزخانه های امروزی شامل سه دسته بندی کلی: کابینت چوبی،فلزی،ام دی اف می باشد. کابینتهای چوبی گرانتر وبه صورت محدود درسبک کلاسیک به کار می رود.کابینتهای فلزی در موارد خاص مانند آشپزخانه های صنعتی یا آزمایشگاه ها استفاده می شوند، اما پرکاربردترین انواع کابینت متعلق به کابینتهای ام دی اف است که روکشهای متفاوتی دارد مثل هایگلاس، پلی گلاس، اکرولیک، لمینت، اچ پی ال، ممبران و چوبی. همچنین این کابینتها براساس چگالی مغزی آنها که کیفیتشان را تعیین میکند نیز دسته بندی میشوند.

در انتخاب کابینت باید علاوه بر در نظر گرفتن بودجه و زیبایی ظاهری، مواردی چون مقاومت در برابر رطوبت،سایش وخراشیدگی،تابش نور خورشید وحرارت و… را هم در نظر گرفت.

 

تزیینات آشپزخانه

شما میتوانید برای جذاب تر کردن آشپزخانه آن را تزیین کنید به عنوان مثال می توانید از یک پگ بورد، تخته سیاه که روی آن جملات انگیزشی یا لیست خرید نوشته می شود،شلف های دکوری، گیاهان سبز و.. استفاده کنید. البته گیاهانی که انتخاب می کنید باید دافع حشرات باشند.

kitchen shelf-دکوراسیون آشپزخانه

شلف به عنوان تزیینات

 

 

peg board-دکوراسیون آشپزخانه

پگ بورد وسیله کاربردی و زیبا

سخن پایانی

آشپزخانه به عنوان یکی از مهم ترین قسمت های منزل، از این جهت اهمیت دارد که کدبانوی خانه زمان زیادی از وقتش را در آنجا سپری میکند. بنابراین طبیعی است که طراحی و چیدمان این فضا اهمیت ویژه ای داشته باشد. ما در این مقاله سعی کردیم به کلیاتی درباره دکوراسیون آشپزخانه بپردازیم تا دید بازتری نسبت به دکوراسیون این فضا داشته باشید.

منابع:

https://www.designboom.com/

نگارنده:سیده کاملیا کلانتری

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم