دکوراسیون سرویس بهداشتی

 

ما به دلیل اینکه زمان کمی را در طول روز در حمام و دستشویی سپری می کنیم و سرویس های بهداشتی کمتر درمعرض دیدمان قرار می گیرند، معمولا از طراحی دکوراسیون این فضاها غفلت می کنیم. مهمترین مساله در طراحی داخلی سرویس بهداشتی القای حس طراوت و پاکیزگی است.

اگرچه ممکن است تغییر دکور سرویس بهداشتی با وجود محدودیت متراژ، تنوع رنگ، ازدیاد متریال و اکسسوری برای عموم مردم گیج کننده و سخت باشد ولی با رعایت یکسری نکات ساده می توانیم انتخاب درست تری داشته باشیم. یادمان باشد که ما نمی توانیم حس خوبی را که از یک سرویس بهداشتی شیک و اصولی طراحی شده دریافت می کنیم، نادیده بگیریم. بنابراین در این مطلب ما سعی داریم به شما نکاتی جهت داشتن یک سرویس بهداشتی زیبا ارائه کنیم.

 

 

نکاتی برای طراحی دکوراسیون داخلی توالت و حمام

در طراحی داخلی سرویس های بهداشتی باید نکاتی مد نظر قرارگیرد تا باعث شود یک فضای سرویس خاص و زیبا داشته باشیم. به عنوان مثال نورپردازی و کاشی کاری دو عامل مهمی اند که باید دقت لازم در نحوه اجرای آنها به عمل بیاید چون زیبایی و کارکرد سرویس به آن وابسته است.

 

نورپردازی

شما به یک منبع نور برای نورپردازی عمومی محیط سرویس نیازمندید. به کارگیری منابع نور چون هالوژن های ال ای دی با تولید نور زیاد و مصرف بهینه برق، بر زیبایی دکوراسیون داخلی سرویس می افزایند.

 

bedroom lighting

انواع نورپردازی در سرویس بهداشتی

 

از نورپردازی آینه، نورپردازی قفسه و… نیز در سرویس ها غافل نشوید. به عنوان مثال برای جایگاه دوش علاوه بر استفاده از نور مخفی در لبه های سقف، میتوان از چراغ های توکار ضد آب هم استفاده کرد. جهت نورپردازی آینه هم میتوان دو سمت آن چراغ دیوارکوب نصب کرد تا هنگام آرایش سایه ای روی چهره ایجاد نشود.

 

کاشی کاری

در هنگام سرامیک کردن بدنه و کف سرویس ها توصیه می شود که از دوغاب سیمان استفاده گردد. استفاده از چسب کاشی درست است موجب بالا رفتن سرعت اجرا می شود ولی در برابر رطوبت آسیب پذیری را بالا می برد. ریسک دیگر استفاده از چسب، عدم یکنواختی آن پشت سرامیک و کاشی است. در نتیجه با ضربه کوچک ممکن است لب پر یا شکسته شود و ترمیم آن سخت و در عین حال با ظاهری نازیبا همراه خواهد بود.

 

ایرادات رایج نقشه سرویس بهداشتی

۱.باز شدن در سرویس بهداشتی رو به نشیمن، پذیرایی و آشپزخانه: یک ایراد شایع در پلان ساختمانهای مسکونی عدم تعریف حریم خصوصی است. طراح تا حد امکان باید سعی کند جانمایی دستشویی و حمام در نقشه منزل با حفظ فاصله کافی از فضاهای عمومی انجام شود. در صورت عدم توجه به این نکته، شما در هنگام بازسازی منزل می توانید با استفاده از تیغه؛ سرویس بهداشتی را از بقیه فضاها جدا و حریم ایجاد کنید. به کار بردن پارتیشن هم یه راه بی دردسر برای ایجاد حریم می باشد. به عنوان مثال ما در پروژه جنت آباد با استفاده از تیغه علاوه بر تعریف حریم خصوصی، فضای کافی برای چیدمان مبلمان در سالن نشیمن را هم فراهم کردیم که در وضع موجود میسر نبود.

 

janatabad project

وضع موجود پروژه مسکونی جنت آباد

 

 

janatabad project after

بعد از بازسازی و کشیدن تیغه جلوی سرویس در پروژه جنت آباد

 

 

kitchen design

دید سرویس بهداشتی به آشپزخانه

 

۲.پنجره: بود یا نبود پنجره به خودی خود ایراد محسوب نمی شود. اگرچه در صورت وجود پنجره هم به تامین نور فضا کمک می شود هم نیاز به استفاده از تهویه مکانیکی کمتر می شود و در مصرف انرژی صرفه جویی می گردد. در ضمن نور مستقیم آفتاب باعث ضدعفونی هم می شود.

 

 

ترفند هایی برای بزرگ جلوه دادن سرویس بهداشتی

اگر شما به دنبال بزرگ نشان دادن سرویس بهداشتی منزلتان هستید بدون اینکه امکان افزایش مساحت آن را داشته باشید میتوانید نکاتی را که در ادامه گفته می شود بکار ببرید.

-از تنوع طرح و رنگ در کاشی و سرامیک پرهیز کنید و ترجیحا از رنگ های روشن و پرکابرد که القای حس پاکی دارند مثل سفید و رنگهای کمی فانتزی تر مانند آبی روشن یا فیروزه ای استفاده کنید.

-از سرامیک های اسلب به ‌دلیل سایز بزرگ، در مکان‌هایی با متراژ بالا استفاده می شود و در سرویس های کوچک این نوع سرامیک ها باعث کوچکتر دیده شدن فضا می شوند و کاربردی نیستند.

-بهتر است برای پرهیز از شلوغی و شلخته و کوچک نشان دادن فضا، بدنه و کف سرویس را از یک طرح و متریال انتخاب کنید. در این صورت یکپارچگی و هماهنگی بیشتری به وجود می آید که به بزرگنمایی دکوراسیون سرویس بهداشتی کمک زیادی می کند.

-وجود آینه از ضروریات طراحی یک سرویس بهداشتی می باشد. یکی از دلایل وجود آینه در سرویس بهداشتی، کمک به روشنایی بیشتر و بزرگتر نشان دادن سرویس از طریق انعکاس نور است. به تناسب ابعاد سرویس بهداشتی می توان از آینه های بزرگتر برای لوکس و پرنورتر کردن فضا استفاده کرد.

 

 

mirror design

استفاده آینه ترند ۲۰۲۲ در سرویس بهداشتی

 

دکور سرویس بهداشتی

بهتر است بدانید که تزئینات و اکسسوریهایی که در دکوراسیون داخلی حمام و دستشویی استفاده می کنید تاثیر بالایی در زیبایی آن دارد.

 

گیاه

سرخس بوستون، پتوس، برگ عبایی، آگلونما، ارکیده و اسپاتی فیلوم از جمله گیاهانی هستند که با نور بسیار کم و رطوبت سازگارند. نگهداری این گیاهان بر جذابیت سرویس بهداشتی منزلتان می افزاید.

 

 

plant

زیبا کردن سرویس توسط گیاهان

 

نظم دهنده ها

استفاده از ارگانایزر ها باعث مرتب دیده شدن داخل کابینتهای سرویس بهداشتی می شود.

 

orginizer

ارگانیزرها به عنوان راه حلی کاربردی

 

اکسسوری دیواری 

اکسسوری های دیواری مثل جا صابونی، آویز و جا حوله ای ها موجب نظم دهی و زیباتر شدن سرویس شما می گردد.

 

سینی دکوراتیو

بهتر است به جای پراکنده چیدن وسایل مورد نیازتان، این لوازم را در این مدل سینی های پرطرفدار که به تازگی ترند شده اند بچینید.

 

 

decorative tray

کاربرد سینی دکوراتیو در نظم دهی به سرویس

 

عوامل تاثیرگذار برای انتخاب اکسسوری مناسب

بودجه

بودجه یکی از مهمترین موارد تعیین کننده در انتخاب اکسسوریهای سرویس بهداشتی می باشد. با بودجه ای که در نظر می گیرید انتخاب می کنید به دنبال گزینه های مقرون به صرفه یا با کیفیت و ماندگارید.

 

بازه سنی کاربران

انتخاب لوازم جانبی در سرویس بهداشتی با سن کابران در ارتباط است. به عنوان مثال لوازم کودکان ایمن و از نظر ظاهری جنبه سرگرم کننده دارد. در حالیکه کیفیت و ظرافت لوازم بیشتر مورد توجه بزرگسالان قرار می گیرد.

 

children bathroom design

لوازم سرویس بهداشتی مخصوص کودکان

 

سلیقه و اولویت کابران

برخی افراد لوازم ساده و کاربردی را در سرویس بهداشتی ترجیح می دهند ولی برخی افراد از جدیدترین تکنولوژی ها لذت می برند مانند سیستم وایفای و تلویزیون، علم دوش موزیکال و…

 

smart home

امکانات حمام هوشمند

 

چیدمان فضا

چیدمان و انتخاب درست لوازم جانبی می تواند ایرادات فضا مانند کم جا بودن و یا طراحی غیر اصولی آن را بهبود ببخشد. برای مثال جایگزین کردن وان با کابین دوش باعث استفاده مفید تر از حمام می شود.

 

انتخاب اصولی رنگ

به طور کلی عوامل مهمی بر روی انتخاب رنگ تاثیر گذار اند مانند: سلیقه شخصی تان، ابعاد سرویس بهداشتی و مد نظر قرار دادن نظافت آن

 

 

استفاده از قانون ۱۰-۳۰-۶۰

به علت تنوع رنگی بالایی که در اجزای دکوراسیون سرویس بهداشتی وجود دارد ممکن است برایتان انتخاب پالت رنگ کمی گیج کننده باشد. طبق نظر طراحان داخلی، پیروی از قانون ۱۰-۳۰-۶۰  پروسه انتخاب را راحت و اصولی می کند.

در ابتدا باید رنگ اصلی یا رنگ زمینه  انتخاب شود. این رنگ سطح زیادی (در حدود ۶۰ درصد) از سرویس بهداشتی منزلتان را پوشش می دهد. چون سرویسهای بهداشتی در اکثر منازل ابعاد محدودی دارند پس بهتر است برای رنگ اصلی از رنگ های خنثی و روشن استفاده کنید که فضا بزرگتر دیده شود. پس از آن، نوبت به انتخاب رنگ ثانویه است. این رنگ حدود ۳۰ درصد فضا را به خود اختصاص می دهد. رنگ ثانویه برای عناصری مثل وان، توالت فرنگی و ایرانی یا پرده حمام و… استفاده می شود. در نظر داشته باشید که تعویض وان، سرویس ایرانی یا فرنگی و کاشی کاری کف بسیار سخت و پرهزینه است. پس توصیه می شود که رنگ ثانویه را به رنگ های خنثی مثل سفید، شیری و کرم انتخاب کنید که زیبا و همیشه مد باشند.

در گام آخر این قانون، به پیشنهاد طراحان داخلی یک رنگ جذاب که سطح کمی از فضا (۱۰ درصد) را اشغال می کند، وارد فضا می کنیم. این رنگ در جا صابونی، نگهدارنده دستمال، دکوری های تزیینی مثل گلدان و سینی دکوراتیو و سایر وسایل کوچک به کار می رود.

 

color roul

قانون ۱۰-۳۰-۶۰ در حمام

 

لوازمی که در سرویس بهداشتی نباشد بهتر است

 

لوازم آرایشی و عطر:

اگر میخواهید که کیفیت و مدت زمان مصرف محصولات آرایشی تان پایین نیاید آنها را در محیط مرطوب سرویس که نوسان دمایی زیاد دارد نگه ندارید.

 

مجسمه های چوبی و فلزی و آبکاری شده:

این نوع مجسمه ها چون ضد آب نیستند به علت رطوبت آسیب می بینند و نگهداری آنها در سرویس بهداشتی توصیه نمی شود.

 

بازسازی سرویس بهداشتی

برای بازسازی دستشویی و حمام خود باید ابتدا بنا به تشخیص متخصص، تاسیسات تعمیر و تعویض شود. اغلب این کار هزینه بر است. البته با انتخاب تیم حرفه‌ای برای بازسازی، با هزینه معقول، می توانید بازسازی مناسبی را در سرویس بهداشتی و حمام داشته باشید.

اگر هم می خواهید در فضای سرویس بهداشتی تان تغییرات کوچک ایجاد کنید؛ به عنوان مثال به جای صرف هزینه زیاد و تعویض وان قدیمی، با هزینه کم ظاهر آن را تغییر داده و نو کنید.

از دیگر تغییراتی که می توانید در بازسازی و نوسازی سرویس بهداشتی داشته باشید، بازسازی سیستم تهویه، تعویض کاشی ها، کاسه توالت و روشویی و شیرآلات می باشد.

در کل هرچه فضای دستشویی و حمام به سمت سادگی و دور از هرگونه شلوغی برود جذابیت بیشتری خواهد داشت.

 

سخن آخر

امروزه خانواده ها تمایل دارند که هزینه ای که صرف بازسازی و خرید لوازم منزل می کنند آگاهانه باشد تا بتوانند به نتیجه مطلوبی برسند. سرویس بهداشتی از مهمترین قسمت های یک منزل است که اخیرا طراحی  و بازسازی این قسمت مورد اقبال بسیاری از خانواده ها قرار گرفته است. در این مقاله سعی شد که نکات مهمی راجع به دکوراسیون سرویس بهداشتی مطرح شود تا دید بهتری نسبت به طراحی این فضا پیدا کنید.

اگر مایلید در مورد منزلتان مشاوره تخصصی بگیرید تا بتوانید بازسازی اصولی تری داشته باشید میتوانید با معماران جهت تماس بگیرید تا در اولین فرصت بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

 

 

منابع:

https://en.wikipedia.org/

https://www.archdaily.com/

 

نگارنده:سیده کاملیا کلانتری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم