tiny apartment

طراحی داخلی منزل کوچک

 

امروزه به سبب گسترش شهرنشینی، ما اغلب در منازلی با ابعاد کوچک زندگی میکنیم. به همین خاطر دکوراسیون منزل کوچک که مناسب و زیبا باشد، برای همه ما حائز اهمیت است. ما اغلب در جستجوی شیوه های جدید برای دکوراسیون داخلی و چیدمان منازل کوچک هستیم به طوری که طراحی انجام شده باعث بزرگتر نشان دادن فضای منزل شود. در طراحی خانه ­های کوچک هر متر فضا حائز اهمیت است و باید از آن خوب استفاده کرد. از این جهت در این مقاله قصد داریم به مطالبی در جهت طراحی دکوراسیون منازل کوچک بپردازیم که با استفاده از آنها می توان نهایت استفاده را از فضای محدود منزل برد.

 

جزییات چیدمان خانه های کوچک

امروزه در بسیاری از کلان شهرها و حتی شهرستان ها، آپارتمانهای نقلی جایگزین منازل بزرگ و حیاط دار شده اند. چیدمان و طراحی داخلی این خانه ها نکاتی دارد که در ادامه به آن اشاره میکنیم.

 

 

استفاده از فرشهای کوچک

به سبب متراژ پایین و دارا بودن کفپوش مدرن، هرگز فرشهای بزرگ برای این فضاها مناسب نیستند و پیشنهاد میشود که از فرشهای کوچک استفاده کنید.فرشهای شش(منازل زیر ۷۰متر) و نه متری بیشترین استفاده را در منزلهای کوچک دارند. برای کف موزاییکی هم به کار بردن موکت های ساده و بدون طرح و با رنگ خنثی بهترین گزینه برای دکوراسیون داخلی منازل کوچک است. حواستان باشد که در دکوراسیون داخلی منازل کوچک، برای دیوارها و فرش و مبلمان از یک رنگ استفاده نکنید که موجب یکنواختی و دلزدگی دکوراسیون نشود.

 

small rug

 

پالت رنگی روشن

استفاده از رنگهای خنثی و روشن و انتخاب یک پالت رنگی در کل فضاهای منزل برای دکوراسیون داخلی منازل کوچک توصیه میشود.  

 

پرده های بلند

این پرده ها که تا روی زمین میرسند به جای پرده هایی که فقط  پنجره را میپوشانند، برای آپارتمانهایی با سقف کوتاه انتخاب خوبی هستند. پرده های ساده بلند با تاکید بر بعد عمودی اتاق باعث بلندتر به نظر رسیدن سقف میشوند به علاوه انتخاب رنگ خنثی، فضا را بزرگتر نشان میدهد. اگر انتخابتان پرده های طرحدار است، بهتر است تا حد امکان فاقد طرح و نقش شلوغ و تنوع رنگی زیاد باشد. پرده هایی با طرح های عمودی یک گزینه مناسب است که میتوانید روی آن فکر کنید. اگر به دنبال وارد کردن نور طبیعی بیشتر به خانه تان هستید از جنس های سبک مثل حریر استفاده کنید.

 

long curtain

 

تاثیر نورپردازی

نورپردازی خانه های کوچک اگر هوشمندانه طراحی شود می تواند تاثیر مثبتی بر بزرگتر به چشم آمدن فضا بگذارد. البته باید توجه کرد که روشن بودن بیش از اندازه منزل نیز احساس آرامش را کاهش ندهد. اگر منزل کوچکتان نور طبیعی دریافت نمیکند، باید نور مصنوعی را جایگزین کنید. درکل باید نورپردازی را حرفه ای انجام شود که بازخورد خوبی دریافت کرد. پس با نورپردازی حساب شده حال فضایتان را بهبود ببخشید.

 

استفاده از آینه

به کار بردن آینه در دکوراسیون خانه های کوچک در بزرگنمایی فضا تاثیر زیادی دارد کاربرد دیگر آینه این است که به سبب انعکاس آینه توهم عمق ایجاد می شود. با نصب آینه روی دیوار روبروی پنجره به بزرگتر و روشنتر شدن فضا کمک کرده اید. لازم به یادآوری است که باید آینه انتخابی دارای ابعاد مناسب باشد. از همین رو برای پرهیز از بی نظمی محیط به جای چیدمان آینه های کوچکتر، از یک آینه بزرگ دیواری استفاده کنید. اگر میخواهید طبق ترند این روزهای دکوراسیون پیش بروید، آینه های نامنظم گزینه جذابی خواهند بود.

 

ponding mirror

 

کاغذ دیواری

در صورت تمایل به استفاده از کاغذ دیواری، طرح هایی را انتخاب کنید که باعث بزرگ تر نشان دادن فضا می شوند. به عنوان مثال طرحهای راه راه عمودی سقف را بلندتر نمایش میدهند و انتخاب هوشمندانه ای هستند.

 

رنگ آمیزی دیوار

اگر می خواهید فضای کوچک منزلتان بزرگتر دیده شود توصیه میشود دیوارها را رنگ روشن بزنید. طبق اصول زیبایی شناسی دردکوراسیون داخلی این رنگها می توانند فضا را دلبازتر نمایش دهند.

 

 

ایده‌های جذاب برای داشتن فضای بیشتر در منازل کوچک ایرانی

 

استفاده از مبلمان چند منظوره

استفاده از لوازم چند منظوره کمک میکند که با خرید یک وسیله به جای خرید چند وسیله، نهایت صرفه جویی را در فضای منزلتان داشته باشید.

برای مثال پاف و اتومان بعنوان میز جلو مبلی انتخاب مناسبی اند. به عنوان میز و هم به عنوان صندلی اضافی موقع پذیرایی از مهمان میتوانند استفاده شوند. در عین حال هم می توانید داخلشان لوازم اضافه تان را بگذارید تا فضای زیادی در محیط خانه گرفته نشود.

 

multi functional sofa

 

جایگزین کردن مبل سلطنتی و استیل

در منازل با متراژ بالا مبل استیل و کلاسیک به چشم شکیل و زیبا می آید اما در منازل متراژ پایینتر،غیر کاربردی است و فضا را کوچکتر نشان میدهد. این مبلمان هم فضای زیادی اشغال میکند هم نا متناسب است. بنابراین انتخاب مبلمان راحتی با تنوع طرح و رنگی که دارد دست را برای انتخاب باز میگذارد. علاوه بر آن استفاده از مبل ال، مبلمان نیم ست، مبلهای تاشو دارای کارایی مناسبی هستند و میشود نهایت استفاده را از فضا برد.

انتخاب مبلمان کم ارتفاع یا میزهای کوتاه تر کمک میکند سقف را بلند تر جلوه دهید و در بزرگتر به چشم آمدن فضای منزل شما موثر خواهد بود. لازم به یادآوری است که مبل را به دیوارها نچسبانید. بر خلاف تصور عامه مردم این کار باعث نمیشود اتاق بزرگتر جلوه کند فقط کمک میکند که از فضای داخل منزل بیشتر استفاده شود. قرار دادن فضای خالی پشت مبل باعث میشود که با ایجاد خطای بصری، فضا بزرگتر از چیزی که هست به چشم کاربر بیاید. به یاد داشته باشید که در پشت مبلمان به اندازه فضای رفت و آمد جای خالی بگذارید.

 

elegant sofa

 

دکوراسیون منزل کوچک بدون مبل

با کنار هم گذاشتن تشکچه های ساده یا طرحدار میتوانید مبلمان درست کنید. حتی میتوانید آنها را به حالت مرکز گرا هم بچینید و فضای صمیمی ایجاد کنید. در زمستان هم اگر علاقمند به استفاده از کرسی باشید این چیدمان بسیار جذاب است. روی پالت یا پایه چوبی هم میتوان این تشکچه ها را قرار داد.

استفاده از مبل توگو و بین بگ و مبل فوتون، که پایه و دسته چوبی و فلزی ندارند نسبت به مبلمان رایج ارزانتر اند و جایگزین خوبی برای مبلمان مرسوم اند.

 

 cushion as a sofa

 

 

نکاتی برای طراحی دکوراسیون داخلی فضاهای مختلف در منازل کوچک

 

ورودی

گاهی این تصور غلط ایجاد میشود که به علت محدود بودن فضای ورودی باید بیخیال طراحی این قسمت از منزل شد. در حالیکه شما میتوانید با قرار دادن الزامات این فضا مثل جاکفشی، آینه و قلاب چوب لباسی به تعداد اعضای خانواده( و یکی دو عدد برای مهمان) آن را به نحو مطلوبی طراحی کنید. توصیه میشود که از جاکفشی های داشبوردی به علت باریک بودن و استفاده بهینه از فضا استفاده کنید.

 

آشپزخانه

نقشه آشپزخانه های کوچک گاهی با حذف کانتر بصورت باز طراحی میشود. با این حال اگر تمایل دارید حتما کانتر داشته باشید از جزیره باریک با کابینت در زیر آن برای داشتن فضای بیشتر استفاده کنید.طراحی آشپزخانه بصورت خطی یکی از پلان های رایج در منازل کوچک است. برای بزرگ جلوه دادن آشپزخانه از به کارگیری مصالح براق مثل سرامیک براق و استیل ضد زنگ و … غافل نشوید. استفاده از کابینتهای در شیشه ای ، در آینه ای و متریال هایی مانند هایگلاس براق  نیز تاثیرگذار خواهند بود.

امکان دارد که مساحت آشپزخانه تان محدود باشد اما ارتفاع سقف آن نسبت به باقی آشپزخانه ها تفاوت چندانی ندارد. بنابراین برای استفاده بهینه از فضا از کابینتهایی تا ارتفاع سقف استفاده کنید. کابینتهای کمدی و دو پله ای (دو ردیف کابینت با دو عمق متفاوت) هم از ترندهای این روزهای دکوراسیون هستند که میتوانید در گزینه های انتخابی تان مدنظر قرار دهید. حذف دستگیره و استفاده از کابینتهای لمسی و مگنتی، به یکپارچگی و جلوه دکوراسیون آشپزخانه بسیار کمک میکنند.

 

small kitchen

 

نشیمن

مهمترین موردی که باید در طراحی نشیمن لحاظ کرد، پیدا کردن نقطه کانونی سالن است. معمولا خانواده های ایرانی با تلویزیون دیدن دور هم جمع میشوند بنابراین دیوار تلویزیون یک نقطه کانونی محسوب میشود.

شما بعد از پیدا کردن مکان قرارگیری تلویزیون با تهیه پنل پرتابل، تلویزیون را بصورت دیواری نصب کنید و بجای میز معمول تلویزیون یک شلف یا میز معلق که به دیوار پیچ میشود جایگزین کنید تا فضا از نظر بصری خلوت تر بنظر بیاید.

 

اتاق خواب

استفاده از تخت خوابهای کمجا یا تخت خوابهای جک دار یکی از بهترین گزینه ها برای این نوع فضاها می باشند. در اتاق خوابهای کوچک، می‌توانید با نصب آینه‌ روی کمد دیواری یا روی یکی از دیوارهای اتاق با ایجاد خطای بصری، اتاق خوابتان را پر نورتر و بزرگتر نشان دهید.

استفاده از رنگهای روشن، عدم استفاده از کاغذ دیواری طرحدار برای همه دیوارها و استفاده از لوازم چند منظوره (مثلا ترکیب میز آرایش و میز تحریر) از دیگر پیشنهادات ما برای اتاق خوابهای کوچک هستند.

 

small bedroom

 

سرویس بهداشتی

استفاده از کاشی های به رنگ روشن، باکسهای طبقاتی و کابین دوش برای فضای کوچکتر انتخاب خوبی هستند و باعث نظم بخشیدن و زیبا شدن سرویس بهداشتی میشوند.

 

small bathroom

 

سخن پایانی

چیدمان و طراحی دکوراسیون خانه کوچک برای بسیاری از افراد کار سختی است. بهترین ایده برای طراحی دکوراسیون داخلی منازل کوچک استفاده بهینه از همه فضاها است تا شما بتوانید دکوراسیونی شیک را در خانه خود به وجود بیاورید.

در کل استفاده از سبک مدرن برای خانه های کوچک توصیه میشود چون در این سبک با استفاده از خطوط صاف و مستقیم فضای کاربردی فراهم میشود اما سبک کلاسیک برای جلوه گری، مناسب فضای بزرگ است پس برای محیط های کوچک پیشنهاد نمی شود. در نهایت هدف از چیدمان وسایل در منازل کوچک باید طوری باشه که شلوغی را به حداقل برساند و فضایی مطبوع وآرامش بخش ایجاد کند.

منبع:

https://www.archdaily.com/

https://www.wikipedia.org/

https://www.thesmallhome.co.uk/

نگارنده: سیده کاملیا کلانتری

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم