دکوراسیون داخلی

 

چگونه دکوراسیون داخلی انجام دهیم؟

 

شما که الان در حال خواندن این مقاله هستید حتما از چیدمان و دکوراسیون داخلی منزل خود خیلی راضی نیستید و یا قصد دارید تا دکوراسیون منزل خود را بهتر کنید. به گونه ایی که هر شخصی که وارد منزل شما می شود، به شما بابت سلیقه خوبتان تبریک بگوید.
اینکه خودمان، دکوراسیون داخلی خانه خود را طراحی کنیم می تواند خیلی هیجان انگیز باشد اما وقتی به انجام دکوراسیون داخلی فکر می کنیم، این حس به سراغمان می آید که کاری بسیار سخت و طاقت فرسا می باشد.
اینکه چه رنگی انتخاب کنیم، نوع مبل ها چگونه باشد، چند دست مبل بخریم، مبل ها را چجوری بچینیم؟، کابینت های آشپزخانه چه رنگی و چه مدلی باشد، فرش ها چه رنگی باشد و هزاران سوال دیگه …
اما الان ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم که خودتان به راحتی دکوراسیون خانه خود را بچینید و به پاسخ سوال چگونه دکوراسیون داخلی انجام دهیم برسید.

 

آشنایی با طراحی و دکوراسیون داخلی 

قبل از آنکه با اصول چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی آشنا شویم بهتر است تا به طور کامل با معنا و مفهوم دکوراسیون آشنا شویم. دکوراسیون در فرهنگ لغت به معنای آراستن و چیدمان می باشد. به معنای سازماندهی کردن نقاط مختلف خانه، از جمله هال و پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق خواب، حمام و سرویس بهداشتی و …
شرکت های بسیاری وجود دارند که می توانند به راحتی و با توجه به متراژ خانه شما و سلیقه شما بهترین دکوراسیون را برای خانه طراحی کنند اما امروز می خواهیم به شما یاد دهیم که خودتان منزل خود را طراحی نماید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون داخلی، هماهنگی اجزای داخلی خانه با هدف زیباتر کردن جو و ایجاد فضایی دنج و دلپذیر در محیط منزل انجام می شود. به خصوص در خانه های کوچک و با متراژ پایین. در واقع امروزه با استفاده از طراحی مناسب دکوراسیون داخلی خانه می توان با ایجاد هماهنگی بین اجزا، ظاهر خانه را چشمگیرتر کنید.

سبک های مختلف دکوراسیون داخلی

قبل از شروع طراحی دکوراسیون سبک خود را انتخاب کنید. شما می توانید دکوراسیون و طراحی داخلی خود را بر اساس یکی از این سبک های رایج یا ترکیبی از چندین سبک ایجاد کنید.
· سبک دکوراسیون مدرن
· سبک دکوراسیون مینیمالیستی
· سبک دکوراسیون روستایی
· سبک دکوراسیون داخلی منزل ایرانی
· سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک
· سبک دکوراسیون داخلی معاصر

اصول دکوراسیون داخلی خانه

یکی از ترفندهای جذاب در چیدمان دکوراسیون داخلی این است که شما تصمیم می گیرید که چگونه می خواهید لوازم خانه خود را بچینید و قصد دارید از چه سبکی برای خانه خود استفاده نمایید. که بهتر است در ابتدا نوع سبک را انتخاب نماییم و سپس به سراغ خرید لوازم برویم. در این حالت می توانیم بدون هزینه اضافی بهترین لوازم را خریداری نماییم.

 

نکاتی برای چیدمان دکوراسیون داخلی در خانه

برای طراحی دکوراسیون داخلی خانه به بهترین شکل ممکن باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت تا در نهایت بهترین و مثبت ترین تغییرات را در فضای دکوراسیون داخلی با کمترین سختی و سریعترین و کوتاهترین زمان و با کمترین هزینه ایجاد شود. در ادامه چند تا از مهمترین نکات دکوراسیون داخلی را به شما خواهیم گفت.
چگونه دکوراسیون داخلی خانه خود را انجام دهیم؟
ما بهترین توصیه ها و نکات دکوراسیون داخلی را در چند مرحله جمع کرده ایم تا خود بتوانید بهترین دکوراسیون را برای خانه خود طراحی نمایید. اما قبل از هرچیزی تمامی ایده های خود را طراحی و یا یادداشت کنید تا بتوانید بهترین را انتخاب نمایید.

· اندازه گیری دقیق متراژ خانه
در ابتدا به طور دقیق خانه خود را اندازه گیری نمایید. تا بفهمید که ابعاد چقدر است و قسمت های اضافی اتاق به چه صورت است.
· اندازه گیری میزان نور خانه
بررسی نور اتاق و خانه. اینکه ببینید چه میزان با نور طبیعی روشن است و چه میزان به نور مصنوعی (لامپ و لوستر و …) نیاز است.
· انتخاب رنگ مناسب
انتخاب بهترین رنگ که با توجه به متراژ و نوع اتاق (هال و یا پذیراییی، اتاق خواب و آشپزخانه و …) و میزان نور طبیعی و مصنوعی بهترین رنگ را انتخاب کنید. رنگ یکی از مهمترین عوامل طراحی برای دکوراسیون داخلی خانه است و بیشتر فضای داخلی که در مقابل هر مخاطب ظاهر می شود دیوارها هستند. رنگ و بافت مورد استفاده در دیوارهای یک خانه و همچنین طراحی در نظر گرفته شده آن تاثیر زیادی بر طراحی و جذابیت فضا خواهد داشت. با انتخاب رنگ و طرح مناسب می توانید فضای خانه را گسترش دهید یا نقایص خانه را بپوشانید.
· انتخاب کاغذدیواری مناسب
شما می توانید برای جذابیت و زیبایی بیشتر یکی از دیوار های خانه خود را کاغذ دیواری کنید که در رابطه با انتخاب کاغذ دیواری در مقالات قبلی به طور کامل صحبت کردیم.
· انتخاب و چیدمان مبلمان
در نظر داشته باشید که حتما میان مبلمان شما و دیگر لوازم خانه از جمله (رنگ و طرح دیوار ها، کفپوش ها و …) باید هارمونی وجود داشته باشد. تا جذابیت دکوراسیون داخلی خانه چند برابر شود.
· انتخاب بهترین کفپوش
بعد از انتخاب بهترین رنگ و کاغذ دیواری عاملی که باعث جذابیت و جلوه بیشتر خانه می شود، کف پوش است. سعی کنید رنگی را برای کف انتخاب کنید که تا حدودی با دیوارها در تضاد باشد. در نظر داشته باشید که با تابش نور به سطح زمین انعکاس به چه صورتی می باشد.
بهترین کف پوش، کف پوش پارکتی و لمینت می باشد. با استفاده از کفپوش مناسب می توانید علاوه بر زیبایی که به خانه خود می دهید، یک عایق گرما و سرما برای خانه خود درست نمایید. به طور کلی یکی از مهمترین عوامل در طراحی دکوراسیون داخلی تغییر و تحول پوشش کف خانه است.
· انتخاب و استفاده از قاب عکس و تابلو
یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی داخلی انتخاب قاب عکس و قاب های هنری بسته به فضای خانه و روحیه ای است که در فضای داخلی ایجاد می شود. بهتر است اگر هر سبک دکوراسیونی که برای تزیین دکوراسیون خانه انتخاب می کنید با سایر قسمت ها هماهنگ باشد.
· ایده استفاده از پارتیشن
یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین چیدمان دکوراسیون داخلی خانه ها پارتیشن بندی فضا در دکوراسیون است که بیشتر مخصوص خانه هایی با متراژ بالا است که باید فضاهای مختلف را پر کنید و قسمت های بزرگ را به قطعات کوچکتر و کاربردی تقسیم کنید، که با استفاده از پارتیشن بندی به راحتی انجام می شود.
برای این کار بهتر است فضای ورودی را از قسمت پذیرایی جدا کرده و همچنین هال و پذیرایی را از اتاق ناهار خوری جدا کنید. همچنین با جدا کردن راهرو و اتاق پذیرایی تا حد امکان به جداسازی قسمت های مختلف خانه کمک کنید.
این تقسیم بندی همچنین می تواند به افرادی که می خواهند سبک های مختلف دکوراسیون را ترکیب کنند کمک کند و در این شرایط می توان از سبک های مختلف دکوراسیون داخلی استفاده کرد.
· طراحی و استفاده از وسایل گرمایشی و سرمایشی
گاهی اوقات استفاده از عناصر خاص در یک خانه می تواند غیر قابل تصور باشد. به عنوان مثال اگر به جای شوفاژ یا بخاری از شومینه به عنوان وسیله گرمایش منزل استفاده کنید و با ترفندهایی کنار خانه را تزیین کنید، خانه شما فضای گرمتر و صمیمی تری به خود می گیرد و وجود یک عنصر طبیعی در خانه فضا را زیباتر می کند. شومینه نیز انواع مختلفی دارد که با توجه به سبک خانه خود می توانید بهترین مدل را انتخاب نماید.
· ایده استفاده از کتابخانه
با استفاده از قفسه کتاب و کتابخانه در طراحی دکوراسیون داخلی خانه و قرار دادن کتاب های مختلف در داخل قفسه ها می توانید فضای فرهنگی و لوکس را در خانه خود ایجاد کنید. همچنین شما می توانید علاوه بر اینکه داخل کتابخانه کتاب بگذارید از اکسسوری های جذاب هم استفاده کنید تا جلوه و نمای کتابخانه چندین برابر شود.
· حتما از گل استفاده کنید.
اگر به دنبال ایجاد انرژی مثبت و حس خوب و شادی و نشاط در خانه خود هستید حتما از گلدان استفاده نمایید. استفاده از گلدان علاوه بر اینکه باعث زیبایی خانه می شود، حس بسیار خوبی را به افراد خانه می دهد و باعث بهتر شدن خلق و خوی افراد خانه می شود.
برای انتخاب نوع گلدان می توانید به سبک خانه نیز توجه کنید. برخی از گلدان ها به گونه ای طراحی شده اند که بیشتر برای خانه های به سبک کلاسیک مناسب باشند. برخی دیگر دقیقا برای خانه های به سبک مدرن طراحی و ساخته شده اند. اگر بالکن دارید حتما از گلدان های رنگی در بالکن استفاده کنید.
۲ نکته برای اجرای ایده های دکوراسیون داخلی
۱. از خرید تجهیزات اضافی خودداری کنید.
۲. در طراحی فضا فقط از یک موضوع استفاده کنید. زیرا استفاده از چند رنگ و طرح نمای زیبایی ایجاد نمی کند.

 

سخن پایانی

در این مقاله از صفر تا ۱۰۰ مراحل انجام دکوراسیون داخلی را گفتیم و امیدواریم به پاسخ سوال چگونه دکوراسیون داخلی انجام دهیم رسیده باشید. شما هم با رعایت این نکات و موارد و کمی حوصله و سلیقه می توانید با کمترین هزینه، بهترین دکوراسیون را برای خانه خود طراحی نمایید به گونه ای که هر شخصی که وارد خانه شما می شود به شما تبریک و احسنت گوید. مرسی که با ما همراه بودید.

 

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم